Xiaomi HyperOS Resmi Olarak Duyuruldu

Xiaomi CEO’su Lei Jun, bugün HyperOS’u resmi olarak duyurdu. Yeni işletim sistemi Xiaomi 14 serisiyle çıkış yapacak ve MIUI’nin yerini alacak. Önceki sızıntılarda işletim sisteminin adının MiOS olacağı söylenmişti ancak öyle olmadı.

Xiaomi, HyperOS için hazırlıklarına IoT dünyasının ortaya çıktığı 2014 yılında başladı. Şirket ilk adımlarını 2017 yılında attı ve ardından cihazlar ve uygulamalar için yeni bir ekosistem geliştirmeye başladı. Hedef gelecekte on milyarlarca cihazı birbirine bağlamaktı ve ilk adım Xiaomi 14 serisiyle atılacak. 14 serisinin bu yılın sonlarına doğru Çin’de piyasaya sürülmesi planlanırken küresel sürümün 2024’ün ilk haftalarında tanıtılması bekleniyor.

HyperOS’un Huawei’nin HarmonyOS‘una benzer tamamen yeni bir işletim sistemi mi yoksa Android işletim sistemine dayalı özel kullanıcı arayüzleri olan Funtouch OS veya Origin OS’a benzer mi olduğuna ilişkin şüpheler için Jun, HyperOS’un “derinlemesine geliştirilmiş Android ve şirketin kendi geliştirdiği Vela sisteminin entegrasyonuna dayalı” olacağını açıkladı. Peki siz Xiaomi HyperOS işletim sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

xxx