SON DAKİKA HABERİ: TBMM Başkanı: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde revizyon olabilir

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimindeki yüzde 50+1 şartının değişmesine yönelik sözlerinin başlattığı tartışma sürüyor.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, sistemin kendi içerisinde beş yıllık uygulamalar çerçevesinde revizyonlar olabileceğini belirtti.

Kurtulmuş, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden geri dönüş yoktur.” deyip sisteme dair meseleleri tek tek konuşmak yerine yeni anayasa çerçevesinde bu konuların tartışılmasının daha doğru olacağını ifade etti.

Gazetecilerin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 50+1 çıkışının Cumhur İttifakı’nda herhangi bir sıkıntıya yol açabilir mi?” sorusuna da cevap veren Meclis Başkanı, herhangi bir sıkıntıya yol açmayacağının altını çizerek Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin arasında saygılı bir ilişkinin yürütüldüğünü kaydetti.

CAN ATALAY KARARI

Kurtulmuş, Can Atalay’ın kesinleşmiş hükmünün Meclis Genel Kurulu’nda okutulmasına dair karara tepki gösterip “Meclis kimsenin görev vereceği bir yer değildir. TBMM nerede, ne zaman adım atılacağını bilir.” dedi.

Bir yanıt yazın

xxx