Sağlıkta şiddet altı kat arttı

Hekim Birliği Sendikası Sendikası, Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans çalıştayı düzenledi. Sağlık sektöründe yaşanan tüm şiddet problemlerinin ele alındığı çalıştayda, çözümler sunulmaya çalışıldı.

Hekim Birliği Sendikası tarafından düzenlenen Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans çalıştayında konuşan Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Yakup Gökhan Doğramacı, TBMM 2013 yılı Sağlıkta Şiddet Araştırma Komisyonu Raporunun 2012 verilerine göre sağlıkta şiddet, diğer sektörlere göre 16 kat daha fazlaydı. 2012 yılından 2022 yılına kadar ise yüzde 600 yani 6 kat daha arttı. Şu an biliyoruz ki sağlıkta şiddet; diğer tüm sektörlere göre en yoğun yaşandığı yer dedi.

“DOKTORU YARALAYANLAR SERBEST KALIYOR”

Doğramacı “Ama bunlar yetersiz. Uygulanan şiddet, sadece bunlarla da çözülemez. Çünkü bunların uygulanması da bir o kadar önemli. Mesela mevzuatımıza göre mağdurun ifadesinin iş yerinde alınması gerekir. Ama hekimlerimiz hala ifade için karakola götürülüyor. Burada hastalar da mağdur oluyor. Mağdur olan hekim, tekrardan mağdur edilmiş oluyor. Kasten yaralama kanunumuza göre tutuklama sebebidir. Ama yaralayanlar doğrudan nöbetçi mahkemeye çıkarılıp serbest bırakılıyor” açıklamasını yaptı.

“İDARİ ÖNLEMLER ALINMALI”

İdari önlemlerin de alınması gerektiğine değinen Doğramacı, Panik butonu, X-ray cihazları ile güvenlikli çalışma ortamları sağlanmalı. Hekimin üzerindeki iş yükü azaltılmalı. Çünkü 5 dakikada bir muayeneyle bu şiddet sona ermez, ermeyecek. Hekimin günlük baktığı yüzüncü hasta olmayı ben istemem. Sadece biz şiddet haberlerinin değil, ceza alan faillerinin de haberlerinin yayınlanmasını istiyoruz” dedi.

HEKİMLERİN YÜZDE 62Sİ ŞİDDETİ BİLDİRMİYOR

Mecliste tekrar bir şiddet araştırma komisyonu kurulması gerektiğini belirten Doğramacı “Sağlık Bakanlığı içerisinde de şiddetle mücadele intiharları önleme kurulunun kurulmasını istiyoruz. Oralarda da aktif görev rol almak istiyoruz. Yapılan araştırmaya göre hekimlerin yüzde 62si uğradığı şiddeti bildirmiyor. Çünkü artık bir yılgınlık, tükenmişlik var” şeklinde konuştu.

“SABİM’İ DUYUNCA HEKİMLER KORKUYOR”

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) üzerinden doktorların sıklıkla tehdit edildiğini vurgulayan Doğramacı sözlerine şunları ekledi:

– Buradan da hekimlere hakaret ve tehdit mesajları gönderiliyor. Doktoru öldüreceğim, bıçaklayacağım diyorlar. SABİM de hekimi arıyor. Hatanızdan böyle bir tehdit var, tedbirinizi alın diye uyarıyor. Burada tedbiri biz mi almalıyız? Hekimler kendi başına bırakılıyor. SABİMin ismini duyduğumuzda hepimiz korkuyor, çekiniyoruz.

BİRİNCİ SIRADA KADIN HEKİMLER

Hekim Birliği Sendikası Basın ve Sosyal Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Özgür Cengiz ise şunları söyledi:

– Türkiye’de, kamuda şiddete uğrayan meslek grupları içerisinde birinci sırada kadın hekimler yer alıyor. Yani yüksek oranda kadın hekimler, şiddete maruz kalıyor. Çok değerli hekimler, sadece hastalarına şifa verdikleri için öldürüldüler.

Bir yanıt yazın

xxx