Rusya’dan Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın ‘yumruk’ açıklamasına yanıt

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, 15 Ocak Pazartesi günü basına yansıyan bir röportajında, Rusya-Ukrayna savaşının ilk döneminde yapılan müzakereler sırasında Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un ‘suratına yumruk atma isteği’ duyduğu anlar olduğunu söyledi. Kuleba’nın bu açıklamasına Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi.

Reuters’ın aktardığına göre, Ukraynalı bir blogger’a açıklamalarda bulunan Kuleba, karşı karşıya kaldığı en zorlu müzakerelerin hangisi olduğu sorusuna, “En zorlu işler, sadece gidip karşınızdakinin burnuna yumruk atmak istediğiniz ama bunu gerçekten yapamadığınız işlerdir” dedi. Mart 2022’de Antalya’da Lavrov ve dönemin dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Kuleba, “Bunun iki ya da üç kez olduğunu söyleyebilirim. Bunlardan biri 2022 yılının baharında Antalya’da Lavrov’laydı” ifadelerini kullandı.

‘BELKİ DE YERİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DEĞİLDİR’

Kuleba, Antalya’da yapılan üçlü dışişleri bakanları görüşmesi sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’deki görüşmelerin zorlu olduğunu, ateşkes ve insani koridor konularının ele alındığını anlatmıştı. Fakat görüşmelerde herhangi bir anlaşmaya varılmamıştı.

Kuleba’nın bu açıklamasının ardından başkent Moskova’da konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Kuleba’nın son sözlerinin ‘Ukrayna liderliğinin yetkin olmadığını gösterdiğini’ savundu. Zakharova, “Ve sorun şu ki Amerikan parası için Ukrayna’yı mahvetmek üzere bakan görünümünde eğitimsiz ve agresif insanları işe alıyorlar. Belki de kendisi dışişleri bakanlığından ziyade kuralsız bir müsabakaya aittir” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

xxx