Müteahhitler yurtdışında 482 milyar $’lık iş üstlendi

2021’de ise salgının dünya ekonomisinde yarattığı olumsuz etkinin azalmasına paralel olarak Türk firmalarının yurt dışında üstlendiği projelerin toplam bedeli 30,7 milyar dolara çıktı.

Bu dönemde üstlenilen proje sayısı 443 olarak kayıtlara geçti. Yurt dışı müteahhitlik sektörü, geçen yılı da küresel ekonomik sorunlar ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın gölgesinde geçirdi. Bu dönemde sektörün üstlendiği proje sayısı 492, toplam proje bedeli 19,1 milyar dolar oldu. Geçen yıl üstlenilen projelerin ortalama bedeli 38,8 milyon dolar olarak hesaplandı. Sektör, bu yılın ocak-temmuz döneminde ise 120 proje üstlendi.

Bu dönemde üstlenilen projelerin bedeli 8 milyar 933 milyon 299 bin dolar olarak kayıtlara geçti. Yılın ilk 7 ayında üstlenilen projelerin ortalama bedeli ise 74,4 milyon dolar olarak hesaplandı. Yurt dışı müteahhitlik sektörü, 1972’den bu yılın temmuz ayı sonuna kadar ise 134 ülkede 482 milyar dolar değerinde 11 bin 768 proje üstlendi. Müteahhitlik firmalarınca 1972 yılından bugüne kadar yurt dışında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında Rusya yüzde 20,3’lük payla ilk sırada yer aldı.

Söz konusu ülkede bugüne kadar 97,9 milyar dolarlık proje hayata geçirildi. Rusya’yı yüzde 10,6’lık payla Türkmenistan takip ederken üstlenilen projelerin tutarı 50,8 milyar dolar oldu. Sektörün daha fazla pay almak için odaklandığı Suudi Arabistan pazarı da yüzde 5,2’lik pay ve 25,1 milyar dolarlık proje bedeliyle öne çıktı. Katar’da bu dönemde 19,9 milyar dolarlık, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise 12,5 milyar dolarlık proje üstlenildi.

Ödülleri Erdoğan verilecek

Uluslararası sektör dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından açıklanan “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitlik Firması Listesi”nde Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), “Yurt Dışı Müteahhitlik Hizmetleri Ödülleri Töreni”ni yarın düzenleyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın katılmasının beklendiği törende, listeye giren Türk müteahhitlik firmalarına ödülleri verilecek.

Bir yanıt yazın

xxx