Microsoft ve Amazon’un başı ciddi anlamda dertte

Amazon ve Microsoft, Birleşik Krallık’ta bu alanda açık ara en büyük oyuncular. CMA’dan pazarı araştırmasını isteyen medya düzenleyicisi Ofcom’un raporuna göre, aralarında geçen yıl %70 ila 80 arasında bir pazar payı vardı. Google %5 ile 10 arasında nispeten önemsiz bir payla üçüncü sırada yer alıyor.

Ofcom, pazardaki rekabetin, müşterilerin tedarikçi değiştirmesini veya aynı anda birden fazla tedarikçiyi kullanmasını zorlaştıran bir dizi faktör tarafından sınırlandığına inanıyor. Önemli bir sorun, müşterilerin genellikle verilerini başka bir hizmete aktarmak için ödemek zorunda kaldıkları çıkış ücretleri.

Düzenleyici, birlikte çalışabilirlik ve taşınabilirlik eksikliğinin müşterilerin verilerini ve uygulamalarını farklı hizmetler üzerinde çalışacak şekilde yapılandırmasını aşırı zahmetli hale getirebileceğini söylüyor. İndirimler ayrıca müşterileri birden fazla sağlayıcı kullanmaktan da caydırabilir.

Microsoft ve Amazon’un başı ciddi anlamda dertte

Ofcom, bu faktörlerin Microsoft ve Amazon’a rekabette avantaj sağladığını öne sürüyor. Raporda, “Müşteriler birden fazla sağlayıcıyı değiştirmekte ve kullanmakta zorluk yaşıyorsa, bu durum rakiplerin ölçek kazanmasını ve yeni ve mevcut müşterilerin işleri için AWS ve Microsoft’a etkili bir şekilde meydan okumasını zorlaştırabilir.” ifadesine yer veriliyor.

Ayrıca Ofcom, bazı bulut hizmeti sağlayıcılarının, başta Microsoft olmak üzere bazı bulut oynatıcılarının ticari yazılım lisanslama uygulamalarına ilişkin endişelerini dile getirdiğini belirtiyor. Raporda, “Microsoft’un, müşterilerin Microsoft’un lisanslı yazılım ürünlerini rakip sağlayıcıların bulut altyapısında kullanmasını Microsoft Azure’a kıyasla daha az cazip hale getiren çeşitli uygulamalarda bulunduğunu söyleyen başvurular aldık” ifadeleri yer alıyor. Söz konusu ürünler arasında Windows ve Microsoft 365 yer alıyor. Ofcom, Microsoft’un bu iddiaların doğruluğuna itiraz ettiğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

xxx