Manhattan kiralarına baktık: Başkanın hesabını anlayamadık

Ek ödemeler hariç brüt 161 bin lira maaşı bulunan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul’daki kira fiyatlarından şikayetçi oldu.

Erkan, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile yaptığı söyleşide kiralara yönelik soruya “İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” cevabı verdi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANIN HESABI ANLAŞILMADI

Odatv, Hafize Gaye Erkan’ın sözlerini İstanbul ve Manhattan’daki kira fiyatlarını karşılaştırarak inceledi.

ABD’nin en lüks bölgelerinden birisi olan New York, Manhattan’da bir stüdyo dairenin kira ortalamasının bugünün kuru ile 3 bin 453 dolar (100 bin 67 lira), 6 odalı bir dairenin kirasının ise ortalama 8 bin 700 dolar (252 bin 126 lira) olduğu görüldü.

Manhattan’da kiralık daire fiyatları dolar-lira karşılaştırmalı olarak ortalama şu şekilde:

İSTANBUL’DA DURUM NE

Son olarak İstanbul genelinde kira ortalaması 17 bin 100 TL’ye çıktı. Yapılan araştırma sonucunda Beşiktaş, Sarıyer ve Kadıköy’deki kira fiyatları, diğer ilçeleri geride bıraktı.

İstanbul’da ilçe ilçe kira araştırmasının sonuçlarına göre listenin başında Beşiktaş var. İlçede kira ortalaması 38 bin 400 TL.

HAFİZE GAYE ERKAN’IN HESABI TUTMADI

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın sözlerine göre kıyaslama yapacak olursak başkanın hesabının yanlış çıktığı görüldü.

Manhattan’da ortalama en düşük kira bedeli Türk lirası ile 100 bin liraya tekabül ederken, İstanbul’da ortalama en yüksek kira bedeli 38 bin liraya denk geliyor.

Arada ise 62 bin liralık bir fark oluyor.

Bir yanıt yazın

xxx