iPhone 16 serisi iğne deliğine bile zoom yapabilecek!

Apple her yıl iPhone serisinde daha güçlü bir işlemci ve çok daha gelişmiş kameralara yer veriyor. Ancak yıllardır 3x optik zoom sensörü kullanıyor. iPhone 16 ile bu durum değişecek gibi görünüyor. Yeni sızıntılar Apple’a özel 120mm’lik optik zoom üretildiği ortaya koydu.

iPhone 16 Pro kamerası için 120mm optik zoom müjdesi

Apple analisti Ming-Chi Kuo, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek iPhone 16 serisinin kameraları hakkında yeni iddialar ortaya attı. Buna göre Pro modellerinin önemli bir kamera yükseltmesi göreceğine dair önceki sızıntıları destekledi.

Kuo’ya göre Apple, iPhone 15 Pro modellerinde bulunan 3x optik zoom’a kıyasla çok daha güçlü zoom yetenekleri üzerinde çalışıyor. Buna göre şirketin iPhone 16 serisiyle birlikte 120mm optik zoom özelliğine geçiş yapması mümkün. Apple’ın dörtlü periskop zoom lens kullanacağı söyleniyor.

Tek bir sensörde genişletilmiş zoom aralığı elde etmek için birden fazla lens ve ayna kullanmayı planlanıyor. Dörtlü tasarım, Tayvanlı lens üreticisi Largan tarafından Apple için özel olarak geliştiriliyor.

Kuo, Largan’ın Apple için ürettiği dörtlü lensin, kamera verimini yüzde 40’tan yüzde 70’e çıkarmayı başardığını ortaya koydu. Bu da iPhone 16 Pro sevkiyatının yıllık bazda yüzde 160 artması anlamına gelebilir.

Kuo ayrıca Huawei’nin 2024 yılında Largan’ın periskop zoom lenslerini kullanacağını iddia etti. Analist, Çinli üreticinin periskop kameralı P70 serisinin sevkiyatını yıllık bazda yüzde 100 artırmak istiyor. Görünüşe göre hem Apple hem de Huawei, premium segmentte telefoto lense daha fazla önem vermeye başladı.

Peki siz iPhone 16 kamerası hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

xxx