İncirlik kavgası… Ortalık karıştı.. TOMA’lı gazlı müdahale… İHH tepkili

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları sebebiyle Adana’da ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı 39’uncu Kanat Komutanlığı ile Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nın bulunduğu İncirlik Üssü önünde protesto eylemi yapma kararı verdi.

İstanbul’dan 3 Kasım günü araçlarıyla yola çıkan konvoy, bugün sabah Adana’ya ulaştı. İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım’ın da davetiyle Türkiye’nin her yerinden gelenler de ana konvoyla bir araya geldi. Polis ekipleri, üs etrafındaki cadde ve sokakları kapatıp güvenlik tedbiri aldı. Kalabalığın, Sezai Karakoç Bulvarı’nda belirlenen yerde eylem yapmasına müsaade edildi.

Konvoyun üs etrafına yaklaştığı saat 14.00 civarında kalabalıktan bazıları tarlalar yoluyla üsse girmeye teşebbüs etti. Atlı polisler ve çevik kuvvet ekipleri, kalabalığı dağıtmak için biber gazı ve TOMA’larla engel oldu.

“AMACIMIZA ULAŞTIK”

İHH Başkanı Bülent Yıldırım: “Eylemimiz (İncirlik Üssü’ndeki protesto) amacına ulaştı. Bu eylem ateşkese sebep olacak. Şimdi eve dönüyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

xxx