Fişek gibi uyanacaksınız! Sağlıklı uyku için 6 adım

UYKU POZİSYONLARINI DEĞİŞTİRİN

En iyi uyku pozisyonu sırt üstü yatmaktır. Omurga ve ense için kesinlikle faydalıdır ancak horlamaya ve uyku apnesine neden olabilir. Öte yandan yüzüstü uyumanın avantajlardan çok dezavantajları vardır. Bu pozisyon sizi başınızı döndürmeye zorlar ve bu da vücudunuzun üst kısmı için çok acı verici olabilir.

Yan yatarsanız omurganız üzerindeki baskıyı azaltabilirsiniz ancak kalçalarınız bundan etkilenecektir. bu pozisyonda kaslar doğal olarak gevşer, reflü ve mide yanması azalır . Ancak bu pozisyon nefes almayı zorlaştırabilir. Sonuç olarak, rahat bir uyku çekmek için zaman zaman pozisyonunuzu değiştirmek en iyisidir.

HER ZAMAN AYNI SAATTE KALKIP UYUMAYA ÇALIŞIN

Uykunun kişiden kişiye değişen 24 saatlik biyolojik saatle belirlendiğini bilmek önemlidir. Bu nedenle, iyi bir gece uykusu çekmek ve doğru ayak üzerinde kalkmak için yatma zamanı ve her şeyden önemlisi kalkma konusunda tutarlı bir ritim benimsemek çok önemlidir.

Sabah geç kalkmak bir sonraki yatma saatini geciktirecektir ve eğer bu davranış tekrarlanır hale gelirse, bu durum bir sonraki gece uykusunu da etkileyecektir. Bu nedenle, bizi yatma vaktinin geldiğine dair uyaran belli bir yorgunluğu hissetmek için mümkün olduğunca düzenli bir ritim tutturmak önemlidir.

YATAK SADECE UYUMAK İÇİNDİR

Yatak sadece uyumaya ayrılmış bir yer olarak görülmelidir . Uykuyla bağdaşmayan diğer aktiviteler ortadan kaldırılmalıdır. Önemli olan sadece uyumak istediğimizde yatağa girebilmektir.

Yatakta kalmak, uykuya dalmayı çok daha zorlaştıracak kaygıyı tetikleyebilir. Yatağımız her şeyden önce her türlü olumsuz düşünceyi uzak tutmamız gereken bir dinlenme mekanıdır.

Öğleden sonra veya akşam saatlerinde spor yapmaktan kaçının

Bazen günlerimiz uzun olduğundan fiziksel aktivitelerimizi akşama erteliyoruz ki bu ciddi bir hatadır. Günün sonunda egzersiz yapmak ısımızı yükselterek bizi fiziksel ve psikolojik olarak harekete geçirir ve bu iki faktör iyi bir gece uykusuyla bir arada gitmez.

Günün bu saatinde yapabileceğiniz şey kendinizi fazla yormadan yürümek. Ayrıca yatmadan hemen önce sıcak banyo yapmaktan ve gece geç saatlere kadar beyninizi yoracak faaliyetlerden kaçınmaya çalışın.

Hafif bir akşam yemeği daha iyi uyumanıza yardımcı olacaktır

Daha iyi uyumak için hafif bir akşam yemeği yemek en iyisidir ve neredeyse her zaman aynı saatte. Yatmadan önce çok ağır yemek yemekten kesinlikle kaçınmak önemlidir.

Yatmadan önce rahat bir ortam yaratın

Koşullar uygun olduğunda uykuya dalmak daha kolaydır. Yumuşak ışık, sakin müzik ve rahat bir yatak, iyi bir uykunun üç bileşenidir. Kontrol edilmesi gereken diğer faktörler , kaçınılması gereken gürültü ve odanızın sıcaklığıdır. Odanızın ideal sıcaklığı 17 ila 20 derece aralığındadır.

Bir yanıt yazın

xxx