Buffon: Kale boyutları büyütülmeli

Gianluigi Buffon, 2 Ağustos’ta yaptığı basın toplantısıyla futbolu bıraktığını açıklamıştı. Parma formasıyla Serie B’de son maçına çıkan ve İtalya Milli Takımı ve Juventus ile sayısız kupa kazanan Buffon, futbolun gelişimi için yeni bir teklifte bulundu. Buffon, Tuttosport gazetesine verdiği röportajda, futbol kalesinin boyutlarının artık eskisi gibi uygun olmadığını belirtti.

“Kale boyutları artık ciddi bir sorun”

Buffon, şöyle konuştu:

Kale boyutları artık ciddi bir sorun. Profesyonel futbola başladığım 1998 yılında Serie A’da en uzun boylu 5 futbolcudan biriydim. Parma’da oynadığım son yılda da en uzun boylu 5 futbolcudan biriydim… Ama sadece 22 futbolcu içinde! Futbol kalesinin boyutları 1875 yılından beri değişmedi. O zamanlar kale büyük sayılabilirdi. Ama bugünün kalecilerinin boylarına baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

“2 metrelik bir kaleciyi uzaktan yenmek imkansız”

Buffon, diğer sporlarda da benzer değişikliklerin gündeme geldiğini söyledi:

Mesela voleybolda da file yüksekliğinin ayarlanabileceği tartışılıyor. Futbolda da kalecilerin uzun olması uzaktan şutlarda avantaj sağlıyor. 30 yıl önce uzaktan 50 şutun 10 tanesi gol olurken, bugün 2-3 tanesi gol oluyorsa çok şanslısınız. 2 metrelik bir kaleciyi uzaktan yenmek imkansız.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

xxx