Avustralya: Çin savaş gemisinin sonar kullanımı nedeniyle 2 dalgıcımız yaralandı

Avustralya, Çin savaş gemisinin uluslararası sularda sonar darbesi kullanımı nedeniyle Avustralya donanmasından 2 dalgıcın hafif yaralandığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, Avustralya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Richard Marles, Çin’in savaş gemisiyle yaşanan “tehlikeli ve profesyonelliğe aykırı etkileşim” hakkında açıklama yaptı.

Marles, 14 Kasım’da uluslararası sularda seyreden Avustralya’nın “HMAS Toowoomba” adlı gemisinin, uluslararası denizcilik kanalları ve sinyalleri aracılığıyla, pervanelerine takılan balık ağlarının temizlenmesi için duracağını bildirerek, dalış faaliyetleri sırasında Çin savaş gemisine mesafesini korumasını talep ettiğini söyledi.

Çin savaş gemisinin, bildirinin ardından duran Toowoomba’ya yaklaştığını ve sonarını çalıştırarak Avustralyalı 2 dalgıcı sudan çıkmaya zorladığını dile getiren Marles, söz konusu dalgıçların sonar darbeleri nedeniyle hafif yaralandığını belirtti.

Marles, ülkesinin Pekin’e yaşanan olaya ilişkin ciddi endişelerini aktardığını ve askeri operasyonların güvenli ve profesyonel bir tutumla sürdürülmesi çağrısında bulunduğunu ifade etti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

xxx