Avrupa borsaları düşüşle açıldı

Avrupa borsaları, açıklanan makroekonomik dataların akabinde güne düşüşle başladı.

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,48 düşüşle 7.175 puanda, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,62 azalışla 6.007 puanda, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,77 kıymet kaybıyla 21.321 puanda ve İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,41 düşüşle 7.982 puanda bulunuyor.

Avro/dolar paritesi, dün 1,0000 ile son 20 yılın en düşük düzeyini görmesinin akabinde bugün evvelki kapanışının çabucak altında 1,0037’den süreç görüyor.

Bugün açıklanan makroekonomik bilgilere nazaran, haziranda Almanya’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1 ve yıllık yüzde 7,6 ile beklentiler paralelinde artış kaydetti.

Ayrıca, İngiltere’de mayısta sanayi üretimi yıllık yüzde 1,4 ve Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) çeyreklik yüzde 0,4 artarak varsayımları aştı.

YATIRIMCILAR TEMKİNLİ 

Analistler, bugün açılanacak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para siyaseti kararlarında değerli belirleyicilerden olan, enflasyon dataları öncesinde yatırımcıların temkinli hareket ettiğini söyledi.

Fed’in şahin siyasetlerini agresif halde devam ettirebileceğine ait beklentilerin güçlü kalmayı sürdürdüğünü söz eden analistler, bu durumun yanı sıra artan jeopolitik riskler nedeniyle de Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kâfi siyaset alanına sahip olmayabileceğine yönelik telaşların avroyu baskıladığını kaydetti.

Analistler, günün geri kalanında ABD’nin enflasyon verisinin yanı sıra Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve Fed’in Bej Kitap Raporu’nun takip edileceğini belirterek, avro/dolar paritesinin seyrinin de yakından izlenmeye devam edileceğini bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın