Türkler de Bolca Aldı: Bu Altcoin’in Çoğu Boşaltılabilir!

Türk kripto para yatırımcılarının da portföylerinde ye verdiği SUI, token yayınlama takvimi, topluluk arasında endişelere yol açtı. Yüksek arz altcoin projesini nasıl etkileyecek? Son veriler, SUI token arzının önemli bir kısmının satılabileceğini gösteriyor.

SUI topluluğu, bir fiyat düşüşünden endişeli!

Kripto para topluluğu arasında SUI tokenı, geçen aydan bu yana tartışmaların merkezinde yer alıyor. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altcoin projesi kısa süre önce main-net lansmanı yaptı. Daha sonra topluluk, token yayınlama programı nedeniyle fiyat düşüşü konusunda endişeli.

Binance Research’ten alınan veriler, şu anda SUI token tahsisinin Sui Vakfı, ilk katkıda bulunanlar ve Mysten Labs Hazinesi için oldukça merkezi olduğunu gösteriyor. Bu arada, bu üç taraf toplam arzın %75’inden fazlasını elinde tutuyor.

Kaynak: Binance Research

Ayrıca, token yayınlama programı tablosu, erken katkıda bulunanlardan ve Seri A ve B satışlarından yüksek bir arz akışı olacağını gösteriyor. Çünkü, Ekim 2023’ten itibaren, tokenin dolaşımdaki arzında büyük bir artış olacak. Mayıs 2030’dan sonra bile, arzın kabaca %36,28’ini elinde tutan Sui Vakfı, tokenlerin hakedişine devam edecek.

Kaynak: Binance Research

SUI’ye on ayaklı direkle dokunmamak: Topluluk

Ünlü kripto analisti Miles Deutscher, “Bu, piyasaya giren çılgın miktarda erken arz” diyor. Bir Twitter kullanıcısı ise endişeleri şöyle açıklıyor:

Yüksek token emisyonlarının hiperenflasyona yol açması mümkün. Gerçekten de açıyor! Bu da tokenın değerini düşürür. Ayrıca, katı emisyonlara sahip tokenlara kıyasla satın alma gücünü azaltır. Bu da ağın genel değerinin düşmesine ve ekosistemin uzun vadeli sürdürülebilirliğinin zarar görmesine yol açabilir.

Başka bir Twitter kullanıcısı “SUI’yi seviyorum ama… Şu anda ona bir metre direkle dokunmam” diyor. Buna karşılık, bazı topluluk üyeleri “SUI’yi daha ucuza satın almayı dört gözle bekliyor.” Bu arada, altcoin fiyatı main-net lansmanından sonra yaklaşık %40 oranında düştü.

SUI fiyat grafiği

Token arzının %66’sı satılabilir! Altcoin fiyatı nasıl etkilenir?

Son veriler, piyasa yapıcıların (MM’ler) dolaşımdaki arzın yaklaşık %66’sını elinde tuttuğunu ortaya koyuyor. Bu gelişme, yatırımcılar ve traderlar arasında altcoin fiyatı ve piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel etkisi konusunda endişelere yol açıyor. SUI, toplam arzının yaklaşık %4’ünü MM’lere tahsis etti. Bu da dolaşımdaki arza 400 milyon token daha eklenmesi anlamına geliyor. Ancak bazı gözlemciler, tahsis edilen gerçek token sayısının 288 milyona yakın olduğunu ileri sürüyor. Bu da MM’lerin dolaşımdaki arzın yaklaşık %54’üne sahip olduğu anlamına geliyor.

OKX ve Kucoin gibi borsalar tarafından uygulanan hak ediş programları nedeniyle SUI tokenlerinin ilk halka açık dolaşımı yaklaşık 200 milyondu. Sonuçta, dolaşımdaki arzın büyük bir kısmını, opsiyon pozisyonlarını korumak için varlıklarını satması gereken MM’ler tutuyor. MM’lerin elindeki bu yoğunluk, fiyatı ve piyasa dinamikleri üzerindeki potansiyel etkisi hakkında endişelere yol açıyor. Arzın önemli bir yüzdesi satılırsa, fiyat oynaklığı artabilir. Bu da potansiyel olarak token’ın değeri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacaktır. Altcoin ile ilgili durum, kripto paraları değerlendirirken token tahsisini ve arz dinamiklerini anlamanın önemini vurguluyor.

Bir yanıt yazın