Türkiye ile Fransa artık de Ukrayna’da karşı karşıya geldi

Son yıllarda birçok bahiste uyuşmazlığa düşen Türkiye ile Fransa, 24 Şubat’tan beri savaşın içinde olan Ukrayna’da da tekrar karşı cephelere düştü. Ankara-Paris çizgisinde tansiyonun yükselmesine sebep olan olay ise farklı planların çakışması oldu.

24 Şubat’tan beri Rusya’nın işgali altında olan Ukrayna’nın tahıllarının ihracatı bütün dünyayı endişelendirirken bu hususta devreye giren Türkiye ve Fransa’nın planları baş karıştırarak gündem oldu.

Büyük bir besin krizini tetiklemesi beklenen olan tahıl krizinde Rusya, Ukrayna’ya ilişkin tahıl ambarları ve depolarına el koymuş ve tahılların dağıtımını engellemişti. Bu kriz hala diplomatik yollarla aşılmaya çalışılsa da emsal vakitlerde Ankara ve Paris’in farklı planlarla üzerinden senaryo yapması memleketler arası kamuoyunda gündem oldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, tahılların kara yolu ile Ukrayna’dan çıkarılması gerektiğini açıklarken Ankara ise Karadeniz üzerinden deniz yolu nakliyatı ile tahılların nakliyesini savundu.

Birleşmiş Milletler, Rusya’nın reddettiği bir sistem önermiş ve BM ülkelerinin tahıl taşıyan gemilere eşlik etmesini ve Boğazlar’dan geçirilmesini gündeme getirmişti. Ancak Macron bu talebe sıcak bakmadığını açıklamıştı. Macron, Odesa ve Romanya üzerinden tahılların ulaştırılmasını önermişti. Bu haftanın başında Romanya’ya giden Macron, Köstence üzerinden tahılların dağıtılabileceğini açıklamıştı.

Türkiye ise Ukrayna’nın üç limanından inançlı bir halde gemilerin geçebileceğini açıklayarak bu öneriyi gündeme almıştı. O denli ki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da hafta içi yaptığı açıklamada, “Denizdeki mayınların pozisyonları bilindiği için 3 liman için de inançlı geçiş yolları oluşturulabilir” demişti.

Dünyanın ekmek ve tahıl deposu olarak bilinen Ukrayna’da savaşın başlamasından evvelki 8 ay içerisinde 51 milyon tonluk tahılın limanlardan geçtiği biliniyor. Tahıl ticaretinin Ukrayna iktisadına katkısı yılda 47 milyar dolar düzeylerinde.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın