Türk heyetinin kaldığı otele bombalı araçla saldırı: 5 ölü 10 yaralı

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin Ketta şehrinde bir otelin otoparkında meydana gelen patlamanın kaynağının ilk incelemelere göre bomba yüklü araç olduğunu belirtildi.

Bomba imha ekipleri, 40 ila 50 kilogram arası patlayıcı maddenin saldırıda kullanıldığını açıkladı.

BOMBALI SALDIRIYA KINAMA

Patlamanın etkisiyle otoparktaki araçlar zarar görürken, otelde de hasar oluştu.

Pakistan Başbakanı İmran Han başta olmak üzere çok sayıda bakan ve milletvekili de saldırıyı kınadı.

Öte yandan, Çin’in İslamabad Büyükelçiliği’nde Ziraat Sorumlusu Gu Wenliang, Global Times gazetesine yaptığı açıklamada, tüm diplomatların güvende olduğunu, kendileri otele dönmeden 10 dakika kadar önce patlamanın yaşandığını açıkladı.

TÜRK HEYETİ KALIYORDU

Öte yandan, ramazan yardım faaliyetleri için kente gelen Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) heyeti ile beraberindeki Anadolu Ajansı (AA) muhabiri de otelde bulunuyordu.

Patlama sırasında odalarında olan TDV heyeti, hadiseyi yara almadan atlattı. O sırada otel locasında bulunan AA muhabiri Recep Bilek ise eline isabet eden cam parçaları nedeniyle hafif yaralandı.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ OTELDE KALIYORDU

Dün akşam, Pakistan İçişleri Bakanı Şeyh Raşid Ahmed, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin’in İslamabad Büyükelçisi Nong Rong’un ve Çinli diplomatların otelde kaldığını ancak patlama sırasında otelde bulunmadıklarını söylemişti.

Ahmed, Pakistan’ın düşmanlarının barışçıl ve gelişen bir Pakistan görmek istemediklerini belirterek saldırıyı kınamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir