Trakya Birlik ayçiçek taban alım fiyatı muhakkak oldu

Trakya Birlik tarafından yapılan açıklamada, “2022/2023 döneminde üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz eser için 12 bin TL/Ton avans ödemesi yapılmasını karar altına alınmış olup, milletlerarası mukavele oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği eseri için avans ödemesi 12 bin 720 TL/Ton, yüzde 50 yağlı eser için avans ödemesi 13 bin 800 TL/Ton olarak uygulanacaktır” denildi.

Trakya Birlik tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Ülkemizdeki mevcut gümrük rejimi uygulamaları, dünya rekoltesi ve beklenen fiyat düzeyleri, döviz kurlarının muhtemel seyri üzere fiyatlamaya etki eden tüm parametrelerin yanı sıra üretici ortaklarımızın üretim maliyetleri ve eserden beklenen gelir düzeyleri birliğimizce kıymetlendirilerek oluşan piyasa şartları çerçevesinde 2022/2023 döneminde üretici ortaklarımıza yüzde 40 yağlı baz eser için 12 bin TL/Ton avans ödemesi yapılmasını karar altına alınmış olup, milletlerarası kontrat oranı olan yüzde 44 yağ oranlı ayçiçeği eseri için avans ödemesi 12 bin 720 TL/Ton, yüzde 50 yağlı eser için avans ödemesi 13 bin 800 TL/Ton olarak uygulanacaktır. Üstte sayılan parametrelerde üretici ortaklarımızın lehine olabilecek muhtemel gelişmeler de kıymetlendirilerek ön alım fiyatı belirlenecek olup, belirlenecek ön alım fiyatı üzerinden eser döken tüm ortaklarımız için fark ödemesi yapılabilecektir. Ham yağ oranına nazaran yapılan alımlarda yüzde 41 ve üzeri yağ oranı çıkan eserler yüksek yağ oranlı eser olarak pahalandırılacak olup, her bir yüzde puan artışı için yüzde 40 standart yağ oranlı eser fiyatına yüzde 1.5 oranında prim uygulanacaktır.

“HASADIN TAMALANMASI BEKLENMEKTEDİR”

Ağustos ayının son çeyreği ile başlayan hasat günden güne ağırlaşmakta olup ülke hasadının çok büyük oranda ekim ayının ortalarında tamamlanması beklenmektedir. Birliğimize bağlı 48 kooperatifimize ilişkin 108 alım merkezi ve iki fabrikamızda ayçiçeği mubayaası bugün itibariyle 100 bin tona yaklaşmıştır. Birliğimiz tarafından 2022/2023 üretim döneminde üretici ortaklarından mubayaa edilecek eser bedeli ödemeleri teslimat tarihlerine nazaran belirlenecek ödeme programı çerçevesinde bağlı kooperatiflerimiz vasıtasıyla gerçekleştirilecektir. 2022/2023 ziraî üretim döneminin ülkemiz, milletimiz, üretici ortaklarımız ve tüm çiftçilerimiz için bereketli ve güzel olmasını diler, her şart ve koşulda büyük bir özveriyle ülkemiz için üretimine durmaksızın devam eden milletin efendisi cefakâr Türk çiftçisine teşekkür ve şükranlarımızı sunarız.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın