TEİAŞ’ın eğitim merkezinde yolsuzluk, torpil ve taciz savı

Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin(TEİAŞ) Manisa’nın Soma ilçesindeki Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü’yle ilgili yolsuzluk, torpil ve taciz argümanları kentte şok tesiri yarattı.

Türkiye’de elektrik santrallerine, trafo merkezlerine, özel elektrik dağıtım şirketlerine sertifikalı işçi yetiştiren Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’ye (TEİAŞ) ilişkin Manisa’nın Soma ilçesindeki Elektrik Teknolojileri Geliştirme ve Eğitim Tesisleri İşletme Müdürlüğü bugünlerde şok argümanlarla çalkalanıyor.

Usulsüzlükten yolsuzluğa, torpilden, tacize kadar tezleri gündeme taşıyan Soma Belediyesi’nde GÜZEL Partili Meclis üyesi Nuri Özkaya, Sözcü’ye yaptığı açıklamada tezlerle ilgili TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün soruşturma başlatarak geçtiğimiz Ağustos ayında eğitim tesisinde başlatılan soruşturma kapsamında müfettişlerin geldiğini ve bir ay inceleme yaptığı tabir etti.

“KURUMA İLİŞKİN ARAÇLARI KENDİ ŞAHSİ İŞLERİ İÇİN KULLANMAYA BAŞLADI”

Tesisin eski öğretim görevlilerinden Nuri Özkaya yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Bu tesis 158 bin yahut 380 bin kilowatt elektrik gücünde yetki veren Türkiye’de tek ve değerli bir kurumdur. Hayrullah Saraç müdür olduktan sonra kuruma ilişkin araçları kendi şahsi işleri için kullanmaya başladı. Yaşanan bu durumlar tesiste ayyuka çıkmaya başlayınca kendisini uyardım. Kendisini bir çok kere ikaz etmemize karşın hiçbir düzelme olmadı.”

“BİR BAYANIN SAVCILIĞA CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNMASIYLA OLAYLAR PATLAK VERİYOR”

İYİ Partili Nuri Özkaya, tesiste yaşandığını sav ettiği yolsuzlukların, usulsüzlüklerin ve taciz üzere olayların tesiste çalışan bir bayanın Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusu bulunması ve kendisinin yaşananlarla ilgili toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımla ortaya çıktığını söz etti.  Özkaya savlarla ilgili şöyle konuştu:

“Tesiste çeşitli müteahhit firmalarından gelip doküman almak için eğitim gören bay ve bayan elemanlar yer alıyor. 3 ay boyunca bu tesiste 110 kişi yatılı olarak kalıyor. Bunların ortasında bayan işçiler de misyon yapmaktalar.

Bu işçisi kendisinin özel işlerinde kullandığı argümanları müfettiş kayıtlarında bulunmakta olduğu argüman edilmekte. Vakit zaman ortaya çıkan bu olayları müdür bir biçimde örtbas etmiştir. Fakat en son yaşanan bir olayın akabinde tesisteki ahlaksızlıklar patlak verdi. Tesiste çalışan bir bayanın konutuna üç sefer isimsiz olarak mektup gönderilerek tehdit edilmiş.

O bayan da tehditlere dayanamayarak Soma Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulunmuş. Kapalı mektupları gönderen kişi yahut bireylerin araştırmasının sürdüğü bilgisine ulaştım. Bu cürüm duyurusunun akabinde ben de tesiste yaşanan olaylarla ilgili toplumsal medya üzerinden bir paylaşımda bulundum.

Bu paylaşımın ve cürüm duyurusunun akabinde tesise müfettişler geldi. Tesiste vazifeli bayanlar ve erkekler farklı ayrı dinlendi. Geçtiğimiz ay gelen müfettişler 15 gün boyunca tesiste kaldı. Edindiğimiz bilgelere nazaran yaptıkları incelemede birçok yolsuzluk ortaya çıkmış. Ayrıyeten toplumsal medya üzerinden yaptığım paylaşımlarımın kaldırılması içinde şahsıma yönelik kapalı numaradan tehditler aldım.

Ancak kendilerine bunları kaldırmayacağımı tabir ettim, sonuna kadar takipçisi olduğumu söz ettim. 15 günlük incelemeden sonra müfettişler gitti. Bir hafta sonra geri dönerek derinlemesine bir inceleme daha yapmaya başladı. En son aldığımız bilgi, müfettişlerin tesis içerisinde yaşananların içinden çıkamadıkları olduğuna yönelik duyumlar oldu.”

“SINAVLARDA YANDAŞLARA TORPİL”

Açıklamasında Türkiye’de yalnızca Soma TEİAŞ Eğitim Merkezi’nde verilen yüksek tansiyon çalışma evraklarında usulsüzlüklerin yapıldığı savını da gündeme getiren Nuri Özkaya kelamlarına şöyle devam etti:

“Eğitim Tesisleri’nde eğitim aldıktan sonra doküman alabilmek için yapılan yazılıda 60 puan alma zaruriliği var. 59,9 puan alsanız bile kalırsınız. Zira belgeyi alacak kişinin rastgele bir elektrik santralinde, trafoda ve güç sınırında yapmış olduğu bir arıza o hatta yahut alanda çalışan bireylerin canına mal olabilir.

İş bilmeyen bir kişi imtihandan geçirildiğinde ve alanda çalışmaya başladığında yanlış yapacağı bir iş bir kentin elektriğinin kesilmesine bile sebep olur. Lakin Hayrullah Saraç kuruma müdür olduktan sonra tesise gelen eşi, dostu, akrabası yahut yakınına birtakım kolaylıklar sağladığı tarafında argümanlar var.

Yazılı imtihandan 45 puan alan yakınlarının öğretmenlere baskı yaparak 60 puan aldırıp geçmesini sağladığı istikametinde tezler var. İncelemeye gelen müfettiş raporlarında kimi bireylerin puanında oynama yapıldığı ortaya çıkmış.

Oğlunun okulu bitirmeden kanun ve direktörlüğe aksi bir formda evrak sahibi olmasını sağlamış ve bunun sonucunda TEİAŞ’ta alt taşeron bir firmaya işbaşı yaptırdığı müfettişlerce tespit edilmiştir. Ayrıyeten müdür tesiste çalışan bir işçisi dışarıya özel işi için gönderiyor.

Personel iş kazasına uğruyor ve bu kazayı tesis içinde olmuş bir iş kazası üzere gösteriyor. İş Güvenliği uzmanına haber verilmeden rapor düzenlenip, SGK’dan iş görememezlik parası alınıyor. Bu husus müfettiş beyefendilere iletilmeyi unutulmuş birtakım hususlardan biri.

“BU KİŞİ NEDEN HÂLÂ MİSYONDAN ALINMADI?”

Tesiste yaşanan argümanların soruşturma çerçevesinde müfettiş raporları tarafından tescillendiğini söyleyen Nuri Özkaya, açıklamasında son olarak eğitim tesisi müdürü Hayrullah Saraç’ın hala vazifesinde olduğunu ve açığa alınmadığı söz ederek ilgili bakanlıklara seslendi. Özkaya argümanlarla ilgili açıklamasında son olarak şu sözlere yer verdi:

“Soma TEİAŞ’ta yaşananlar büyük bir skandal niteliğindedir. Bu kadar skandalları ortadayken ve müfettiş raporlarına yansımışken soruşturma çerçevesinde neden müdür ve ismi geçen öteki görevlilerin misyondan uzaklaştırılmadı yahut alınmadı?

Müdürün ve kimi işçinin hala daha misyona devam etmesi durumunda kanıtları karartma mümkünlüğü yüksektir. Cumhur İttifakının ortaklarına, İçişleri Bakanlığı’na, Güç Bakanlığı’na, Adalet Bakanlığı’na davette bulunuyorum.

Başta Ankara TEİAŞ Genel Müdürlüğü ve Teftiş Konseyi’nin Soma TEİAŞ eğitim merkezindeki skandal argümanları ve tabirlerinde yılların birikimi olan usulsüzlük, yolsuzluk, haksız yere kurs evrakı düzenleme, çalışan bayanlara yapılan ahlaksızlık üzere bunlara misal bir sürü bilgi doküman ortaya saçılmışken TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün bu müdür ve öteki ithamlarda olan şahıslar hala vazifede tutmasından, müdürü ve olaylara karışanlara müdahale etmemiş olmasından ötürü TEİAŞ Genel Müdürlüğü’nün de en az Soma TEİAŞ Müdürlüğü kadar sorumlu olduğunu düşünüyorum.

Tesisin müdürünü misyondan almak istemeyen bazı  siyasetçiler olduğunu duyduk. Lakin yaşanan yolsuzluk, torpil, şantaj ve taciz tezleri hepsi müfettiş raporlarında evraklarıyla mevcut.

Yeni bir soruşturmanın devam etmesi halinde konuşamayan işçi daha net konuşacağı kaanatindeyim. Yaşananların üzerinin kapatılmasına asla müsaade vermeyeceğiz. Bu işin üstünü kapatmak isteyen herkes hatalı.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın