Şikayetler alan BDDK’den bir açıklama daha geldi

Türk lirası kredi kullanımında şirketlere döviz varlığı hududu getiren BDDK, bir açıklama daha yaparak bankalara kredi ihtarında bulundu. BDDK’nin toplumsal medya hesabından yapılan paylaşımda, birtakım bankaların bağımsız kontrole tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerden bağımsız kontrol raporu istediğine ait kimi şikayetlerin alındığı bildirildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

“24.06.2022 tarihli ve 10250 sayılı kararımızın uygulanmasına ait olarak, birtakım bankaların bağımsız kontrole tabi olup olmadığına bakılmaksızın tüm ticari müşterilerinden bağımsız kontrol raporu istediğine ait kurumumuza kimi şikayetler ulaşmaktadır.

26 Haziran 2022 tarihinde kurumumuzca yapılan açıklamada da yer verildiği üzere bankalarca, sadece bu açıklamada belirtilen 3 kuralı birebir anda taşıyan kredi müşterilerinden, bağımsız kontrol onaylı bilgi ve dokümanlar ile bağımsız kontrolden geçmiş şimdiki finansal tabloların alınması gerekmektedir.

Söz konusu açıklamamızda yer verilmeyen müşteriler için ekonomik faaliyetin olağan akışında devam ettirilmesi ve anılan kararımız uyarınca gerekmediği halde müşterilerden kredi tahsisi için ek bilgi/belge talep edilmemesi kıymet arz etmektedir.

Kaldı ki 26 Haziran tarihli açıklamamızda da belirtildiği üzere, bağımsız kontrol raporu olmayan kredi müşterilerine bile, 1 ay sonra bağımsız kontrolden geçmiş bilgi ve evrak ve finansal tabloları getirmesi koşuluyla, bu müşterilerin yalnızca beyanları alınarak kredi kullandırabileceği tabir edilmiştir.

Diğer taraftan, anılan karar kapsamında kredi sınırlama koşullarına girdiği halde, yabancı para kredi kullanamaması koşuluyla, kredi müracaat tarihini izleyen 3 aylık devirdeki YP net durum açığını belgelendiren müşterilere kelam konusu konum açığıyla sonlu olarak kullandırılabilecek kredilerin vadesinin de sadece 3 ayla sonlu olduğuna dair yanlış anlaşılmalar olduğu görülmüştür. Bu kapsamda, kelam konusu kredilerin, 3 aylık devirdeki konum açığı fiyatı ile sonlu olmak kaydıyla, 3 aydan daha uzun vadeli kullandırılabilmesinin mümkün olduğunun belirtilmesinde de yarar görülmüştür.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın