Sık Sık Kaşınan Kulaklar Neyin Habercisi? Kaşınan Kulakların Sebebi Nedir?

Sık sık kaşıntılı kulaklarınız var mı? Kulak çöpü kullanılması kulak kanalınıza ziyan verebilir. Fakat kimi beşerler o kadar çok acı çekerler ki öbür bir şey düşünemezler. Kulaklarınızın neden kaşındığını bilmek, bu kaşıntıdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Kaşıntıdan bu halde kurtulabilirsiniz.

Kulak kanalınızın kaşınmasının temel nedeni, içine tertipli olarak bir şey koymanızdır. Bunlar kulak içi kulaklıklar, gürültüye yahut suya karşı muhafaza sağlayan kulak tıkaçları, dahili kulaklıklar yahut işitme aygıtları olabilir. Bu sistemler kulağınıza ne kadar uygun oturursa otursun, kulak kanalınızda her vakit bir ölçü tahrişe neden olacaktır. Bu aygıtlar tıpkı vakitte kulaklarınızı kapatarak ısıyı hapseder.

SIK SIK KAŞINAN KULAKLAR NEYİN HABERCİSİ? KAŞINAN KULAKLARIN SEBEBİ NEDİR?

Şimdi kulaklarınız kaşınıyor, ne yapmalısınız? En âlâ tahlil onları kendi haline bırakmaktır. Pamuklu çubukla yahut parmağınızla kaşıyacaksanız, kulak kanalınızdaki asitliği bozmuş olursunuz. Ayrıyeten kulak kanalını daha da tahriş edeceksiniz. Tüm bunlar kulaklarınızın kurumasına neden olur, bu da kulakları hassas hale getirir. Ve kulak kanalınızı ne kadar çok tahriş ederseniz, o kadar çok yanmaya başlar.

BUNLARA DİKKAT EDİN…

Kaşıntı hafifse, yalnızca kaşınmasına müsaade verin. Kaşıntıya aşağıdaki belirtilerden biri yahut birkaçı eşlik ediyorsa kulak kanalınızda iltihaplanma olabilir.

 • Kulağın girişinde kuru ve pul pul olan cilt
 • Kulak açıklığının etrafındaki kabuklar
 • Kulak kanalının kızarıklığı
 • Kulak ağrısı
 • Kulaktan sıvı yahut kan
 • İşitme sorunu
 • Baş dönmesi

Kulak kirini çıkarmak yalnızca daha fazla şikayete yol açar, sahiden yaptığınız tek şey kulak kanalının asitliğini arttırmaktır. Kulaklarınızı koruduğu ve deri pullarının ve kirin kulaktan çıkmasını sağladığı için kulak kiri aslında çok yararlıdır. Kulak kirinizi pamuklu çubukla çıkarırsanız, kendinizi çok fazla tahrişe maruz bırakabilirsiniz.

TAHRİŞ

Ekstra kaşıntıya neden olabilecek öteki faktörler ortasında yüzme, banyo, kozmetik ve egzama sayılabilir. İster klorlu ister doğal su ile tertipli olarak bir yüzme havuzunda yüzerseniz, tahriş olmuş bir kulak kanalına sahip olabilirsiniz. Sabun yahut şampuan ile banyo yapmak da kulak kanalınızı alevlendirebilir. Sabun, yağ, şampuan ve saç kreminin kulaklarınıza kaçmadığından emin olun.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Kaşıntıyı tedavi etmenin en uygun yolu katiyen hiçbir şey yapmamaktır. Bir noktada, kulak kanalınızdaki asit güzelleşecek ve yaraları ve kuru noktaları güzelleştirecektir. Kulak kanalında öteki rahatsızlıkların eşlik ettiği çok kaşıntı mı yaşıyorsunuz? İşte yapabileceğiniz kimi şeyler:

 • Doktorunuza kulaklarınızı temizletin. Tabip kulaklarınızı inançla temizleyecektir.
 • Bir hekim ayrıyeten kulaklarınızı nazikçe durulayabilir.
 • Bazen tabip, rastgele bir yarayı dezenfekte edecek asit damlaları reçete edebilir.
 • Ayrıca steril bir gazlı bez kullanarak kulaklarınıza dikkatlice beyaz sirke damlatmayı ve yavaşça okşamayı deneyebilirsiniz.
 • Bazı tabipler ayrıyeten kortikosteroid yahut antibiyotik içeren merhemler yahut damlalar da reçete eder. Bunlar iltihabı maniler ve bakterileri öldürür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın