Sezgin Baran Korkmaz kimdir? Sezgin Baran Korkmaz neden ABD’de? Sezgin Baran Korkmaz tutuklu mu?

Kara para aklamak, dolandırıcılık üzere çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan ve geçen gün tutuklu bulunduğu Avusturya’dan ABD’ye iade edilen Sezgin Baran Korkmaz, birinci kere hakim karşısına çıktı. İşte toplumsal medyada epeyce konuşulan Korkmaz’a dair merak edilenler….

SEZGİN BARAN KORKMAZ KİMDİR?

Sezgin Baran Korkmaz, Kars’ın Digor ilçesinde beş çocuklu bir ailede doğdu. Korkmaz’ın eğitimi ile ilgili bir bilgiye rastlanmıyor.

2019 yılında İstanbul Ardahan Eğitim Vakfı’nın Eğitime Dayanak Gecesi’nde çekilen görüntüde, Korkmaz çocukluk yaşlarında bulaşıkçılık yaptığı dönercide müşterilerden kalan dönerleri pazarda sattığını, gümrükten tasfiye edilen su arıtma aygıtlarını sattığını belirtmiştir.

SEZGİN BARAN KORKMAZ’A İLİŞKİN ŞİRKETLER NELER?

2015 yılında Hürriyet Gazetesi’nde, sıkıntı durumdaki Türk şirketlerini alarak, düzlüğe çıkarıp sattığı belirtilmiştir.

Mega Varlık İdare A.Ş., Komak Isı Yalıtım sistemleri, SBK Holding Biofarma İlaç sanayi, Unico Sigorta, Münir Şahin İlaç Sanayi, Ecem İlaç Pazarlama, İstanbul Doğu Batı Derneği, Bugaraj Elektronik Ticaret, Hexagon Mühendislik, Auto Alsat Bilişim Otomotiv, Vaniköy Sigorta, Komak Madeni Yağ Akaryakıt, Boğaziçi Cam Sanayi, Bukombin Bilişim, Ürosan Kimya, Noil Yatırım, Blane Teknoloji, Umut İlaç, İsaanne Sarl şirketlerinin sahibidir.

SEZGİN BARAN KORKMAZ NEDEN TUTUKLANDI?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, memleketler arası kara para aklama suçlamasıyla aranmaktadır. Türkiye’deki şirketlerine ve tüm mal varlığına mahkeme tarafından el konulmuştur. 5 Aralık 2020’de Türkiye’yi eşi Gökçen Korkmaz ile bir arada İsviçre‘ye giderek terk etmiştir.

SEDAT PEKER’İN İDDİALARI

2021 yılında Sedat Peker tarafından ortaya konan argümana nazaran Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Korkmaz’a hakkındaki soruşturma hakkında evvelden bilgi vererek yurtdışına kaçmasına imkan sağladı.

Peker ayrıyeten Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi Lideri Esat Toklu‘nun ve öteki yargı üyelerinin Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin lüks bir otelde ücretsiz konakladığını öne sürdü. Toklu ise bu iddiayı reddetti. 2 Mayıs 2021’de hakkında açılan soruşturma tamamlanmış olup, hakkında “mal varlığı pahasını aklama” hatasından 7 yıl 6 aya kadar mahpus cezası istendi.

Korkmaz’ın ABD’nin Utah eyaletinde ‘vergide sahtecilik‘ yapmaktan ceza almış bir şirketle de münasebeti mevcuttur. 19 Haziran 2021 tarihinde ABD’nin isteği üzerine Avusturya’da tutuklanmıştır. Utah Başsavcılığı, 28 Nisan’da Korkmaz hakkında iddianame düzenledi.

Korkmaz’ın ABD‘deki kara para aklama, doladırıcılık ve devlet süreçlerine pürüz olma kabahatlerinden 225 yıl mahpus istemiyle yargılanmasına bugün itibariyle başlanarak, birinci sefer hakim karşısına çıktı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın