Seramik Cephe Kaplama Sistemi

seramik cephe kaplama sistemi, binalarda taşıyıcı alüminyum konstrüksiyonla birlikte sağır yüzeylere uygulanmasından ötürü sağır yüzey cephe kaplaması olarak da bilinebilmektedir.

seramik cephe kaplama sistemi, darbelere, hava şartlarının meydana getirdiği aşınmaya ve bunun yanı sıra darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Bununla birlikte, su emme özelliğinin düşük olması, leke tutmaması, ayrıca bu sistemin binaya kolayca monte edilebilmesi, seçenek sayısının fazlalığı, bakım maliyetinin az olması gibi nedenlerden ötürü gerek iç gerekse dış cephelerde oldukça fazla tercih edilen kaplama malzemelerindendir.

Bu sistem montaj çeşitlerine göre beşe ayrılmaktadır. Bunlar; gizli kanallı sistem, klipsli sistem, multiklipsli sistem, yapıştırma sistemi ve agraflı sistem olarak ifade edilebilmektedir.

seramik cephe kaplama, içerisinde hava dolaşımına izin verdiğinden ötürü rutubet oluşumunun önüne geçmektedir. Derz boşlukları sayesinde kendi içerisinde devamlı hava dolaşımı olması nedeniyle rutubet oluşumunu engeller. Derz boşlukları sayesinde sürekli bir doğal havalandırma bulunması mümkün olur.

Seramik Cephe Kaplama Sisteminin Avantajları

l Olumsuz hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır, aşınmaz.

l Enerji tasarrufu açısından oldukça etkilidir.

l Düşük su emme özelliği bulunmaktadır.

l Leke tutmaz.

l Isıya, ateşe karşı dayanıklıdır.

l Kolay ve hızlı şekilde uygulanması mümkündür.

l Uygulama hızı yüksektir.

l Bakım maliyetleri oldukça düşüktür.

Seramik Cephe Kaplama Sistemleri Çeşitleri Nelerdir?

Klipsi Sistem:

Bu sistem, kullanılacak olan seramik malzemelerin, paslanmaz çelikten üretilen görünür klipsler ile EPDM fitillerinin taşıyıcı olarak kullanılan alüminyum profillerin üzerine montajlanması ile elde edilen sistemlerdir.

Gizli Kanal Sistemi:

Bu sistem, seramik malzemelerin arka tarafına açılan 4 noktanın, alüminyum özellikteki klipslerin (kırlangıç kanallarının içine takılacak) yardımı ile taşıyıcı konstrüksiyona bağlanmasıyla oluşturulmaktadır.

Yapıştırma Sistemli Seramik Kaplama:

Bu sistem, seramik yüzeylerin alüminyum taşıyıcı profile geçici bir bant kullanılarak monte edilmesiyle oluşturulmaktadır. Ancak, bu işlemde kullanılacak yapıştırıcının, yapıştırıcı özelliğinin oldukça yüksek olması gerekmektedir.

Bu malzemeler arasından kullanılacak en ekonomik seramik cephe kaplama sistemi, porselen seramik kaplamadır.

Agraflı Seramik Kaplama Sistemi:

Bu sistemde seramik malzeme, yatay taşıyıcı alüminyum profillere monte edilmektedir. Montaj sırasında seramik dübeller kullanılmaktadır. Bu sistemde derzler açıktır. Daha çok, yüksek katlı binaların dış cephe uygulamaları için tercih edilmektedir. Bu sistem, ses ve ısı izolasyonunu destekleyen bir yapıdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir