Patrona e-devlet ekranlarını göstermediler, kovuldular

Denizli’de doğalgaz dağıtımı şirketi Enerya, ortalarında 50 acil müdahale işçisinin de bulunduğu 80 çalışanını işten çıkardı. Personeller sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını, bir gün evvel yöneticilerin e-devlet ekranlarını görmek ve sendika üyeliklerini denetim etmek istediklerini savundu.

Denizli’de doğalgaz dağıtım şirketi Enerya, ortalarında 187 Doğalgaz Acil Yardım çizgisinde misyonlu acil müdahale çalışanlarının de bulunduğu 80 çalışanı işten çıkardı. Personeller sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldıklarını öne sürdü. Firmada 15 yıldan uzun müddettir çalışanların da bulunduğu çalışanların 50’sinin acil müdahale işçisi olduğu, tüm kentte acil durum için yalnızca üç takımın kaldığın belirtildi.

‘E-DEVLET EKRANLARINI GÖRMEK İSTEMİŞLER’

DİSK’e bağlı Güç Sen’e üye olduktan sonra işten çıkarmaların gerçekleştiğini belirten çalışanlar, kontratlarının tek taraflı feshedildiğini lakin fesih münasebetinin kendilerine açıklanmadığını söyledi. Sendikanın işyeri temsilcisi Volkan Hamarat; “Yöneticiler çalışanları kümeler halinde çağırıp e-devlet ekranlarını görmek, sendikaya üye olup olmadıklarını belirlemek istedi. Hiçbir çalışan e-devlet ekranını göstermedi. Gece yarısı e devlet ekranlarını göstermeyen çalışanlar işten çıkarıldıklarına dair SGK’dan bildiri aldı” sözlerini kullandı.

E-devlet ekranını göstermeyen işçi ortasında sendika üyesi olmayanların da bulunduğu onların da iş akitlerinin feshedildiği öğrenildi. Personeller yasal yollara başvuracaklarını ve haklarını arayacaklarını belirttiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın