Olimpiyatlar öncesi hemşire krizi

Olimpiyatlara sayılı günler kala, hemşire krizi patlak verdi. Günlük vaka sayısının 5 binin üzerine çıktığı Japonya’da, Tokyo Olimpiyatları’ndaki oyunların güvenliği için olimpiyat komitesi, 500 hemşirenin hazır bulundurulmasını talep etti.

Ancak bu istek, ülkenin başka yerlerindeki sağlık hizmetini aksatabileceği endişesiyle halkın tepkisine neden oldu. Japonya Başbakanı Suga, hemşirelerin çoğunun bu sıralar izinlerini kullandığını söyledi, oyunlar sırasında herkesin görevi başına döneceği ve bu nedenle de bir eksiklik yaşanmayacağını açıkladı.

Japon Başbakan bu açıklamaların ardından hedef oldu. Suga, olimpiyatları halkın çıkarlarının önüne koymakla eleştirildi. Eski başbakanlardan Hatoyama, “Çoğu şimdi izinde olduğu için olimpiyatlara 500 hemşire gönderebileceğini mi söylüyorsun? Vatandaşların koronavirüsten ölüyor” ifadeleriyle halefine yüklendi.

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komitesi Başkanı Toşiaki, ülkede yeniden artışa geçen koronavirüs vakalarına rağmen alınan önlemler doğrultusunda turnuvayı düzenleyeceklerini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir