NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye’nin telaşları üzerinde çalışıyoruz

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başşehri Madrid’in konut sahipliğinde yarın gerçekleştirilecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde Brüksel’de basın toplantısı düzenledi.

Madrid’de yapılacak doruğa değinen Stoltenberg, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik savaşı on yılların Avrupa-Atlantik güvenliğine en büyük tehdidi oluşturuyor” dedi.

“Müttefikler, Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı”

Ukrayna’ya yönelik takviyesi yenileyen Stoltenberg, “Müttefikler, ağır silah ve uzun menzilli sistemler de dahil olmak üzere Ukrayna’nın gereksinim duyduğu askeri teçhizatı sağlamayı sürdürmeye kararlı. Üye ülkeler, Ukrayna’ya insani ve ekonomik yardımların yanı sıra milyar dolarlık askeri teçhizat da sağladı” tabirlerini kullandı.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik müracaatına yönelik açıklama yapan Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma kararı tarihi bir karardır. Müttefiklerimizin güvenlik kaygılarını dikkate alarak üyelik sürecinin bir sonraki adımı üzerinde çalışıyoruz” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’nin kaygıları üzerinde çalışıyoruz”

İHA’nın aktardığına nazaran Finlandiya ve İsveç ile yakın irtibat halinde olunduğunu kaydeden Stoltenberg, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile bu hafta görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlattı. Finlandiya ve İsveç’in, Türkiye’nin terör örgütü konusundaki telaşlarına cevap verdiğini aktaran Stoltenberg, “Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in üyeliği konusundaki telaşları üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ukrayna’dan tahıl ihracatı için Türkiye’nin bu sürece dayanak olduğunu lisana getiren NATO Genel Sekreteri, “Türkiye, Ukrayna tahılının Karadeniz’de ihracatı için dayanağını sürdürmeye devam edecektir” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın