Millet İttifakı’nın S-400 ve F-35 planı belli oldu: ABD’yi tatmin edeceğiz

CHP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Dış Politika Başdanışmanı Ünal Çeviköz, Newsweek dergisine konuştu.

14 Mayıs’ta muhalefet iktidar olursa, ABD’yle ilişkileri düzeltmeyi amaçladığını kaydeden Çeviköz, F-16 satışı konusunda da Washington’la ilerleme sağlamayı umduklarını söyledi.

Çeviköz, Türkiye’ye F-16 satışı kapsamında 20 milyar dolarlık anlaşmanın bir başlangıç noktası olabileceğini belirtti.

“ABD’YLE YENİ DÖNEM BAŞLAYABİLİR”

Kılıçdaroğlu’nun da Millet İttifakı’nın seçim zaferinin Ankara ve Washington arasında savunma işbirliği alanında yeni bir dönem başlatabileceğine inandığını kaydeden Çeviköz, “Seçim sonrası yeni iktidar döneminde iç politikadaki demokratikleşme süreci ve yeni dış politika vizyonuyla beraber, Türkiye-ABD ilişkilerinin de daha fazla açılımlara ve ufka sahip olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Çeviköz ayrıca, Kılıçdaroğlu öncülüğündeki yeni hükümetin, Erdoğan döneminde Türk-ABD ilişkilerine verilen zararı onarmaya çalışacağını ifade etti.

“F-35 PROJESİNE GERİ DÖNME İSTEĞİMİZİN TEMEL PRENSİBİ, ABD’YLE SAVUNMA SANAYİİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ YAPMAK”

NATO’yla da birlikte çalışmak istediklerini kaydeden Çeviköz, 5. nesil savaş uçağı F-35 programına geri dönüşün “Millet İttifakı Ortak Politikalar Mutabakatı” metninde de yer aldığını vurgulayarak, “Ancak F-35 projesine girmek zor olacak. Lakin buradaki temel fikir de Türkiye ve ABD arasındaki savunma sanayii işbirliğinin devam etmesi meselesidir. F-35 sadece beşinci nesil bir proje. Gelecekte, belki de altıncı neslin oluşması için daha fazla teknolojik gelişme olacaktır. Aklımızdaki fikir, ABD ile koordinasyon ve işbirliği içinde Türk savunma sanayii üretiminin gelişimini sürdürme kararlılığımızı gösterme istediğimizdir. F-35 projesine geri dönme arzumuzu dillendirirken kastettiğimiz de budur” dedi.

“PARASINI ÖDEDİK! S-400’LERDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ AMA ABD VE NATO MÜTTEFİKLERİMİZİ TATMİN EDECEK BİR ÇÖZÜM BULACAĞIZ”

Çeviköz, Rusya’dan S-400 savunma sistemi alımıyla ilgili soruya ise, olası muhalefet zaferinin ardından kurulacak yeni hükümetin S-400’lerden tamamen vazgeçme taahhüdünde bulunmayacağını söyledi:

“Elbette Türkiye bunları bir kenara atmayacaktır; çünkü parasını ödedik ve sistemi kurduk.”

“Türkiye’nin F-35 projesine yeniden dahil olmasının ya da ABD ile savunma sanayii işbirliğini ilerletmesinin önündeki en büyük engellerden birinin Ruslardan S-400 alımı olduğunu biliyoruz” diyen Çeviköz, “Anladığım kadarıyla; gelecekteki hükümet bu soruna bir çözüm bulmaya istekli olacaktır. Bu çözüme nasıl ulaşılacağı konusunda şimdiden bir yargıda bulunamam. Ancak iki tarafı da hem Türkiye’yi hem de ABD’yi tatmin edecek bir anlayış olacaktır. NATO müttefiklerimizin S-400’lerin Türkiye topraklarındaki varlığına ilişkin güvenlik endişelerini tatmin edebilecek çeşitli mekanizmalar ya da seçenekler olabilir. Bu kaygıları gidermek için pek çok olasılık olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın