Mehmet Öz, Pensilvanya’daki seçimde rakibine fark attı

ABD’de yaşayan ünlü kalp cerrahı ve televizyon programı sunucusu Mehmet Öz, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçilerin adayı oldu.

Pensilvanya’da dün yapılan seçimde, bölgelerden gelen bildirimlere nazaran oyların yüzde 95’i sayıldı.

Mehmet Öz, rakibine fark attı

Türk kökenli aday Mehmet Öz’ün rakibi Dave McCormick’ten yaklaşık 2 bin oy farkla önde olduğu belirtildi.

Son sayılara nazaran Öz’ün 411 binin üzerine çıkan oyuna karşılık, McCormik 409 bin, 3. sıradaki bayan aday Kathy Barnette ise 325 binden fazla oy toplayabildi.

Kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor

Pensilvanya basınının yanı sıra ABD ulusal basınının da yakından takip ettiği seçimi Öz’ün birinci olarak tamamlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Eyalet maddelerine nazaran birinci iki aday ortasındaki oy farkının yüzde 0,5 yahut daha az olması durumunda sandıkların tekrar sayılması gerekiyor.

AA’nın haberine nazaran Öz, sandıktan birinci çıkması durumunda ABD’de 8 Kasım’da düzenlenecek orta seçimde Pensilvanya’nın Cumhuriyetçi senatör adayı olarak Demokrat rakibi John Fetterman ile yarışacak.

Kasımda Kongre orta seçimi yapılacak

Kasım 2022 orta seçiminde ABD’liler, Kongre’nin Temsilciler Meclisi’ndeki 435 sandalyenin tamamı, Senato’daki 100 sandalyenin de 35’i için sandık başına gidecek.

Mehmet Öz, 30 Kasım 2021’de, Pensilvanya eyaletinden Cumhuriyetçi Partinin Senato adaylığı için yarışacağını duyurmuştu.

Eski ABD Lideri Donald Trump 7 Mayıs’ta, Öz’ün adaylığına takviye için Pensilvanya’da düzenlenen mitinge katılmıştı.

Seçilirse Türk vatandaşlığından ayrılacağını söylemişti

Öte yandan Yatırım şirketi Bridgewater Associates’in başında bulunan McCormick, Öz’ün neden ABD ordusu yerine Türk ordusunda askerliğini yaptığını, seçilmesi halinde bir Türk vatandaşı olarak nasıl güvenlik brifingi alabileceğini seçim gereci olarak kullanmıştı.

McCormick’in baskısı üzerine Öz, yaptığı açıklamada ikili vatandaşlığının kampanya kapsamında dikkat dağıtmaya başladığını, bunun üzerine ailesiyle yaptığı görüş alışverişi sonucunda senatör seçilmesi takdirinde Türk vatandaşlığından ayrılacağını belirtmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın