Kuzey Kıbrıs’tan ‘Kapalı Maraş’ reaksiyonu: Tek yetki hükümetimize ilişkin

Kuzey Kıbrıs idaresi 1974 sonrası askeri bölge kapsamına alınan lakin son üç yılda kısmen açılan Maraş bölgesiyle ilgili Güney Kıbrıs’tan yapılan açıklamalara reaksiyon gösterdi. Maraş’la ilgili tek yetkinin hükümete ilişkin olduğunu belirten Kuzey Kıbrıs, bölgede yeni bir plaj açılacağı istikametindeki açıklamaların gerçek olmadığını savundu.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına nazaran, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Güney Kıbrıs yönetimininin Maraş’la ilgili açıklamalarının dünya kamuoyunu yanıltmaya yönelik olduğu söz edildi.

‘YENİ PLAJ AÇILMAYACAK’

Açıklamada, “Kapalı Maraş’ın KKTC toprağı olduğunu ve Kapalı Maraş ile ilgili tek yetkinin de KKTC hükümetine ilişkin olduğunu bir kere daha kayda geçirmekte fayda görmekteyiz. KKTC hükümeti, GKRY’nin argüman ettiği üzere Kapalı Maraş’ta yeni bir plaj açılması kararı almış olmayıp, halihazırda kullanıma açık bir plajda başta güvenlik olmak üzere, plajı kullananların faydasına birtakım uygunlaştırma çalışmaları başlatmıştır” tabirlerine yer verildi.

Kuzey Kıbrıs idaresinin “Maraş’la ilgili atılacak adımlar konusunda hiçbir merciden icazet almayacağı” söz edilen açıklamada, “Dünyada daha değerli birçok husus dururken, GKRY’nin gerek BM gerek öbür bölgesel ve milletlerarası kuruluşları yanıltmak suretiyle meşgul etmesi büyük bir sorumsuzluk göstergesidir” değerlendirmesi yapıldı.

2019’DA KISMEN AÇILMIŞTI

Kuzey Kıbrıs’ta 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Şurası toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman takımla bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

Maraş’ın kamuya ilişkin Demokrasi Caddesi ile kıyı kısmının bir kısmı 8 Ekim 2020’de açılmıştı. Bakanlar Heyeti kararıyla 12 Temmuz 2021’de Maraş açılımının ikinci evresi kapsamında bir bölge daha askeri olmaktan çıkarılmış, Maraş’ın yüzde 3,5’lik kısmı sivilleştirilmişti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın