Kurban bayramı ne vakit? Kurban bayramı tatili kaç gün?

Bayram tatili yanı sıra akraba ziyareti için de bekleyenler Kurban bayramı ne vakit merak ediyor. Kurban bayramı 9 Temmuz Cumartesi günü başlayacak. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine denk gelmesine karşın tatil mühletinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili mühletinin de bayram günleri ile hudutlu olması bekleniyor.

Dini bayramların ikincisi olan Kurban bayramı için geri sayım başladı. Hazırlıklarını sürdüren vatandaşların bir kısmı tatile, bir kısmı ise akrabalarını ziyarete gidecek.

KURBAN BAYRAMI NE VAKİT?

Kurban Bayramı arefe günü 8 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü ise 9 Temmuz’da idrak edilecek.

Kurban Bayramı 1. Günü: 9 Temmuz Cumartesi

Kurban Bayramı 2. Günü: 10 Temmuz Pazar

Kurban Bayramı 3. Günü: 11 Temmuz Pazartesi

Kurban Bayramı 4. Günü: 12 Temmuz Salı

KURBAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN OLUR?

Kurban bayramının birinci iki günü hafta sonu, son iki günü ise hafta içi gününe denk geliyor. Ramazan bayramı günlerinin hafta içine denk gelmesine karşın tatil müddetinin 9 güne çıkarılmaması göz önüne alındığında, Kurban bayramı tatili mühletinin de bayram günleri ile hudutlu olması bekleniyor.

KURBAN İBADETİNİN KARARI NEDİR?

Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey manalarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun isteğine ermek için ibadet amacıyla, belli koşulları taşıyan hayvanı tarzına uygun olarak kesmeyi ve bu maksatla kesilen hayvanı tabir eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.

Akıl sıhhati yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere nazaran varlıklı sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Mezheplerin birçoklarına nazaran udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî kararı ne olursa olsun- müslüman toplumların makul simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri bilhassa milletimizin dinî hayatında kıymetli bir yer tutmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın