Kovid-19 tedbirlerini ihlal eden Norveç Başbakanı 20 bin kron ceza ödeyecek

Norveç Başbakanı Erna Solberg’e Kovid-19 tedbirlerini ihlal ettiği için 20 bin kron (yaklaşık 20 bin lira) para cezası verildi.

Akrabalarıyla birlikte doğum günü kutlayarak Kovid-19 yasağını delen Solberg, “Olanlar için özür dilerim ve cezayı ödeyeceğim” dedi.

Başbakan Erna Solberg, 26 Şubat Cuma ve 27 Şubat Cumartesi günlerini kapsayan kış tatilini Geilo’daki kayak merkezinde geçirmişti. Yakın akrabaları, Solberg’in 60’ıncı doğum gününü kayak merkezinde kiraladıkları daireler ve restoranda kutlamıştı. Cumartesi akşamı düzenlenen kutlamaya Başbakan da katılmıştı.

Solberg’in yasak olmasına rağmen 13 kişiyle aynı masada oturarak bir restoranda parti verdiğine, daha sonra da kapalı başka bir ortamda 14 kişiyle partiyi devam ettirdiğine ilişkin görüntüler ortaya çıkmıştı. Kutlama görüntülerin ortaya çıkmasının ardından polis, Başbakan hakkında Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan kuralları çiğnediği gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı.

EŞİNE VE AKRABALARINA CEZA VERİLMEDİ

Soruşturma kapsamında Başbakan’a ceza verilirken, başta eşi olmak üzere diğer akrabalarına ise ceza verilemedi.

Başbakan, eşine ve diğerlerine ceza verilmemesine dair yorum yapmaktan çekindi ancak karardan memnun görünüyor.

“HALKIN KURALLARA OLAN GÜVENİNİ SÜRDÜRMEK İÇİN…”

Polis Şefi Ole B. Sæverud, 9 Nisan Cuma günü düzenlediği basın toplantısında “Yasa herkes için eşittir, ancak herkes eşit değildir. Solberg, ülkenin en önde gelen temsilcisidir ve hükümetin pandemiye karşı alınan kararlarına vesile olmuştur” dedi.

Sæverud, halkın Kovid-19 salgınını kontrol kurallarına olan güvenini sürdürmek için Başbakan’a cezalandırarak tepki vermenin uygun görüldüğünü söyledi.

“ÖZÜR DİLERİM, CEZAYI ÖDEYECEĞİM”

Para cezası kararından sonra değerlendirme yapan Başbakan Erna Solberg ise tekrar özür diledi ve “Olanlar için özür dilerim, cezayı ödeyeceğim. Kuralları çiğnediğimde, böyle bir durumda para cezası alacak diğer insanlarla eşit düzeyde ceza ödememin önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. (Evrensel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir