KKTC’de avukatlar, Erdoğan’ın yargıyı tehdidine karşı cübbeli eylem yaptı

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi’nin, ülkede Din İşleri Komisyonu’nun Kur’an kursu düzenlemek gibi yetkilerini Anayasa’ya aykırı bulması üzerine AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargıyı tehdit etmesi Kıbrıs’ta tepkiyle karşılandı.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konseyi üyesi avukatlar, mahkeme önlerinde cübbeleriyle eylem düzenledi.

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Konseyi, Lefkoşa Mahalli Barosu, Güzelyurt Mahalli Barosu, Girne Mahalli Barosu ve Mağusa Mahalli Barosu, Lefkoşa’da mahkeme önünde eylem düzenledi.

“Yargı bağımsızlığına sahip çıkıyoruz” pankartı açılan eylemde, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargının kararını çarpıttığı ifade edildi.  

Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, yargı bağımsızlığının elzem olduğuna işaret ederek, yargılama süreçlerinin bağımsız şekilde yürütülmemesi halinde varılacak kararların siyasi iktidarın ideolojisine kalacağına vurgu yaptı.

Kararın açıklanmasından sonra, yalan haberler yapıldığını ve kışkırtıcı demeçler ile toplumdaki hıncın körüklendiği ifade edilen açıklamada, “Mahkeme kararının ardından başka bir ülkenin siyasi liderliğinin, KKTC Yüksek Mahkemesine tehdit ve hakaret dolu bir jargon kullanmasını, hedef göstermesini bir kırılma noktası olarak görüyoruz. Ama daha da önemli olan Anayasa’ya göre yürütme erkini kullanan KKTC’deki yetkililerin, yargının bağımsızlığına yönelik tek bir açıklama dahi yapmamalarıdır. Bu, kabul edilebilir değildir” denildi.

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kıbrıs Anayasa Mahkemesi ülkede Din İşleri Komisyonu’nun Kur’an kursu düzenlemek ve hafızlık belgesi vermek gibi yetkilerini Anayasa’ya aykırı buldu.

Erdoğan, kararın hemen ardından “KKTC Anayasa Mahkemesi Başkanı süratle bu yanlışından dönmelidir, yoksa bizim atacağımız adımlar da farklı olacaktır” diyerek yargıyı tehdit etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir