Kılıçdaroğlu’nun Rusya çıkışı: Rifkin bu işin neresinde… Yaptırımların bedeli ve Almanya örneği

Kutalmış Gürbüz

Seçim arifesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun Wall Street Journal’a (WSJ)verdiği röportaj ve “Rus dostlarım” Twitter paylaşımı gündem oldu.

WSJ’ye konuşan CHP lideri ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçilmesi halinde Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katılacağını belirtti ve “Türkiye, NATO’nun aldığı kararlara uymak zorundadır. Türkiye, Batı ittifakının bir parçasıdır” dedi.

Öte yandan Kemal Kılıçdaroğlu, daha önce ABD’de ortaya atılan ve yalan olduğu ortaya çıkan “Rus müdahalesi” ile alakalı bir Twitter paylaşımı yaptı: “Sevgili Rus Dostlarımız, Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala işbirlikten ve dostluktan yanayız.”

İlgili haber: Kılıçdaroğlu’ndan sonra Erdoğan Toprak: Seçime Rus müdahalesi

BATI’NIN YAPTIRIMLARI

Batı’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar arasında enerji ithalatının askıya alınması, ticari ilişkilerin kesilmesi, iş insanlarına yaptırım uygulanması ve mal varlıklarının dondurulması, hava ve deniz sahalarının kapatılması, diplomatik temsilciliklere casusluk soruşturmaları ve benzeri birçok eylem yer alıyor.

TÜRKİYE’NİN CARİ AÇIĞI VE RUS GAZI

Türkiye’nin 2022’deki cari açığı 48,8 milyar dolar oldu. Toplam net dış borç ise 235 milyar doları geçti.

Fakat Türkiye’nin cari açığındaki en büyük etmen enerji oldu.

Özellikle 2022’de Rusya – Ukrayna Savaşı ve artan enerji fiyatları neticesinde Türkiye’nin enerji ithalatı 97 milyar dolara ulaştı. Enerji ürünleri dış ticareti dışarıda tutularak yapılan hesaplamada ise Türkiye cari açık değil, fazla verdi. Yani enerji ithalatı dışarıda tutulursa Türkiye’nin 2022’deki cari dengesinde 31 milyar 539 milyon dolarlık işlem fazlası gerçekleşti.

Türkiye, 2022’de Rusya’dan 59 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirdi. Bu ithalatın önemli bir kısmı petrol, doğal gaz ve kömürdü. Türkiye’nin 2022’de ithal ettiği 58 milyar metreküp doğal gazın 26 milyar metreküpü Rusya’dan alındı. Geri kalanlar İran, Azerbaycan ve Cezayir gibi ülkelerden ithal edildi.

Türkiye ise Rusya’ya 6 milyar doları aşkın ihracat gerçekleştirdi.

Cari açığı enerji ithalatı yüzünden halihazırda fazla olan Türkiye, Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi Rusya’ya yaptırım uygularsa, Avrupa’nın tam dört katı fazla fiyata satın aldığı sıvılaştırılmış Amerikan gazına mahkum olacak. Bu da cari açıkta dört kat artış demek.

Öte yandan Rusya ve Türkiye ile yapılan anlaşma dolayısıyla, doğal gazın ruble ve Türk lirası yani yerel para birimleriyle ödenmesinin önü açıldı. Aynı anlaşma uyarınca doğal gaz borçları da Rusya tarafından birkaç aylığına ertelendi.

ALMANYA ÖRNEĞİ

Alman Şansölyesi (Başbakanı) Olaf Scholz, Rusya – Ukrayna Savaşı’nın başlaması ile Şubat 2022’den sonra yüzde 100 Amerikan yanlısı bir tutum aldı.

Rusya’ya uygulanan her türlü yaptırıma katılan Almanya, Rus gazı satın almayı da bıraktı. ABD’den gelen dört kat pahalı gaz ve stoklardaki gazları harcayan Almanya’da doğalgaz ve elektrik faturaları yüzde 400-500 civarında artış gösterdi.

Alman ARD televizyonuna konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, “Olaf Scholz’a Benzetilmekten Gurur Duyarım” dedi.

Öte yandan Almanya’nın en büyük enerji şirketi UNIPER iflas etti, kamulaştırılmak zorunda kaldı. Bu kamulaştırma için bütün Avrupa Birliği üyelerinin fon ayırması gerekti.

Avrupa’nın en büyük demir-çelik üreticisi ArcelorMittal, Almanya Bremen’deki fabrikasını ve İspanya Gijon’daki fabrikasını kapatmak zorunda kaldı. Üretimlerin durması sebebiyle nakliyat şirketleri de sıkıntıya girdi. Artan enerji fiyatları ayrıca Almanya’nın alüminyum sektöründe üretimin tam yüzde 50 düşmesine sebep oldu.

JEREMY RIFKIN PLANI VE ÇÖKÜŞÜ

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benim yeni endüstriyel dönüşüm başkanım” olarak tanıttığı Jeremy Rifkin’in “Yeşil Enerji” politikaları, Almanya’yı enerji krizine soktu.

Jeremy Rifkin

Jeremy Rifkin’in yenilenebilir enerji ısrarı üzerine şekillenen Angela Merkel politikaları neticesinde Almanya, nükleer santrallerini kapattı.

Nükleer santralleri kapanan Almanya, tamamen yeşil enerjiye geçene kadar Rusya’dan gelen doğalgaza bağımlı oldu.

Binlerce Alman şirketinin iflas ettiği ve ağır sanayinin can çekiştiği ortamda Almanya, yeşil enerjiyi bir kenara bıraktı ve kömür santrallerini geri açtı.

Jeremy Rifkin, CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” paneline Zoom bağlantısı ile katıldı.

Amerikalı Amerikalı neo-liberal iktisatçı Jeremy Rifkin, ayrıca vatandaşın hiçbir şeye sahip olmamasını, evleri, kıyafetleri ve hatta eşyaları bile Netflix tarzı abonelik sistemiyle kullanmasını savunuyor.

Jeremy Rifkin, işçi sınıfının hiçbir şeye sahip olmadığı, zenginlere sürekli kira ödediği bir ekonomi tezini savunuyor.

BATI’NIN UKRAYNA BATAĞI

Ukrayna’ya 120 milyar dolardan fazla askeri yardım yapan Batı ülkelerinin mühimmat stokları tükendi.

Avrupa Birliği, Ukrayna’nın ihtiyacı olan mühimmatları üretemediğini ve stoklarda yeterine bulunmadığını belirtti.

Yine sızan ABD istihbarat raporlarına göre Batı, Ukrayna ordusunu donatma konusunda sıkıntılar yaşıyor. Rusya’yı mağlup etmeyi başaramayan 33 devletli Batı Bloku yüzünden 125 binen fazla Ukrayna askeri öldü. Batı’nın vekalet savaşı neticesinde 10 milyon Ukraynalı mülteci konumuna düştü.

Türkiye’nin NATO kararlarına uyması, cephaneliklerin kapılarının sonuna kadar Ukrayna’ya açılması anlamına geliyor.

Bu durumda TSK sınırda kaçakçılık, PKK-IŞİD terörü ile mücadele ederken ve Yunanistan ile Doğu Akdeniz sürtüşmesi yaşarken, cephanelerin Ukrayna’ya gönderilmesi gerekecek.

Türkiye’nin tarafsız duruşu sayesinde gerçekleştirilen Tahıl Koridoru ve esir takası gibi anlaşmaların tekrarlanması güçleşecek. Zira NATO, Ukrayna’ya “Sonuna kadar silah yardımı” politikasını benimsemiş durumda.

NATO üyesi devletler içerisinde bir tek Türkiye, Ukrayna’ya silah yardımı yapmıyor ve Ukraynalı askerleri eğitmiyor.

Bir yanıt yazın