Jill Biden: Joe Biden’ın çok planı vardı lakin öncelik veremedi

ABD Lideri Joe Biden’ın eşi Jill Biden, eşinin şimdiye kadar yürüttüğü misyonla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

71 yaşındaki First Lady, Massachusetts’te Demokratik Ulusal Komite için düzenlenen bağış toplantısında konuştu.

“Çok fazla ümidi ve planı vardı”

Joe Biden’ın başkanlığı sırasında karşılaştığı zorluklara değinen Jill Biden, “Yapmak istediği şeyler için çok fazla ümidi ve planı vardı, lakin ne vakit ardını dönse, o anın meselelerini ele almak zorundaydı. Yoluna atılan çok şey oldu.” dedi.

Biden periyodunda yaşanan olaylar

Biden, 20 Ocak 2021’de vazifeye başladığından beri Afganistan’dan çekilme, kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli Roe-Wade kararının iptal edilmesi, Rusya-Ukrayna Savaşı ve yükselen enflasyonla karşı karşıya kaldı.

“Geldiğini gördük fakat inanmadık”

ABD Lideri’nin eşi, “(Yüksek Mahkeme’nin Roe-Wade’i bozmasıyla) neler olacağını kim düşünebilirdi ki? Tahminen geldiğini gördük lakin yeniden de inanmadık.” sözlerini kullandı.

Silah şiddeti ve Ukrayna’daki savaş

Jill Biden ayrıyeten, “Bu ülkedeki silah şiddeti mutlaka dehşet verici. Ukrayna’daki savaşın geldiğini görmedik.” diye konuştu.

79 yaşındaki Biden’ın vazife onayı düşmüş durumda. Demokrat seçmenlerin yüzde 64’ü, 2024 seçimlerinde öbür bir aday görmek istediklerini söylüyor.

“Cumhuriyetçiler sıkı çalışıyor”

CNN’in aktardığına nazaran, Jill Biden, “Ara seçimlerde yenileceğimizi söyleyen çok fazla insan olduğunu biliyorum. Cumhuriyetçiler sıkı çalışıyor, âlâ ya da makus için bir aradalar. Münasebetiyle biz daha çok çalışmalıyız.” diye ekledi.

ABD’de bu yıl kasım ayında Kongre orta seçimleri yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın