İsveç Başbakanı’ndan NATO açıklaması: Türkiye ile talep listesi üzerinden ilerlenecek

Son dakika haberi! İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, İsveç ve Finlandiya’nın NATO başvursuna ait açıklamalarda bulundu.

Andersson şunları söyledi:

“Türkiye ile müzakerelerde talep listesi üzerinden gidilecek. İsveç’in nerelere para yardımı yaptığı üzere, medyadaki haberlerde net olmayan mevzular açıklığa kavuşturulacak. Teröristlere para ya da silah göndermeyiz.”

TÜRKİYE’DEN FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİNE VETO

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, DÜN Gölcük Tersane Komutanlığı’nda Hızırreis Denizaltısı Havuza Çekme ve Selmanreis Denizaltısı Birinci Kaynak Merasimi’ne katılmış ve merasimdeki konuşmasında Finlandiya ve İsveç’e veto iletisi vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Bize parasıyla verilmeyen silahlar DAEŞ’le uğraş mazeretiyle eli kanlı terör örgütlerine TIR’larla aktarıldı. Bugün Türkiye’nin NATO’ya katkısından övgüyle kelam edenler düne kadar ülkemizi zalimce eleştiriyordu.

NATO’da oynadığımız rol apaçık ortadayken, hala müttefiklerimizle yaptırım konuşuyoruz. İsveç’in bize yaptırım uygulamasını kenara koyamayız. NATO için bedel ödeyen bir ülke olarak ulusal güvenliğimize dair konularda ucu açık, diplomatik sözlerden çok somut adımlar görmek istiyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın