İstanbul ve çok sayıda vilayet için son dakika uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu raporuna nazaran bu hafta yurt genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 2 ila 5 derece üzerinde seyredecek.

Yarından itibaren yurdun kuzeyinde ise yağışlı havanın tesirli olması bekleniyor. Yağışlı hava, bilhassa Marmara, Kuzey Ege, Karadeniz kesitinde görülecek.

İSTANBUL CUMA GÜNÜNE KADAR YAĞIŞLI

İstanbul’da yarından itibaren aralıklarla sağanak yağışın tesirli olması ve cuma gününe kadar sürmesi bekleniyor.

MARMARA İÇİN METEOROLOJİK UYARI

AFAD, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmeler nedeniyle Marmara bölgesi için “Meteorolojik Uyarı” yayımladı.

Yağışın tesirlerine karışı tedbir alınması için ülke çapındaki merkez olan AFAD Afet ve Acil Durum İdare Merkezi (AADYM), valiliklere ikaz iletisi gönderdi. AFAD, vatandaşlarımızı da mesken ve işyerlerindeki su baskını risklerine karşı önlem almaları için uyarıyor. Kendi kişisel risklerini azaltmaları için fırtına, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi ve ulaşımda aksamalara karşı ikaz ediyor. 30 Ağustos sabah saatlerinde başlayan yağışların akşam ve gece saatlerinde kuvvetini kaybetmesi bekleniyor.

VALİLİKLERE İHTAR BİLDİRİSİ GÖNDERİLDİ

AFAD Afet ve Acil Durum İdare Merkezi (AADYM), hava kestirimleri doğrultusunda İstanbul, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya ve Edirne valiliklerine ikaz iletisi gönderdi.

AFAD, vatandaşları da beklenen su baskını ihtimaline karşı konut ve işyerleri için tedbir almaya, araçlarını dolu yağışı ihtimaline karşı koruyacak önlemler almaya çağırıyor. Dışarıda olmaları durumunda, uçabilecek çatı, devrilebilecek ağaç ve direklerin yanı sıra ulaşım zorlukları ile karşılaşabileceklerini hatırlatıyor. Ayrıyeten ayak bileğine gelen sel sularının bir insani sürükleyebileceğini anımsatarak sel sularına girilmemesi konusunda uyarıyor.

AFAD, valiliklere, ani sel, su baskını, dolu, kısa periyodik fırtına ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere hazırlıklı olmaları için ikaz iletisi gönderdi.

Dikkatli ve önlemli olma daveti yaptı. İletide, ilgili ünitelerin uyarılması, irtibat kanallarının açık tutulması, gereksinim duyulabilecek araç, iş makinesi ve işçi planlamasının hazır bulundurulması istendi. Teyakkuza geçilerek gerekli önlemlerin alınması, müdahale planlamasının yapılması, müdahale ünitelerinin hazır halde bekletilmesi hatırlatıldı.

TÜRKİYE GENELİ 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın