İrlanda Bayan Ulusal Grubu Teknik Yöneticisi Pauw: Hollandalı yöneticinin tecavüzüne uğradım

Daha evvel Hollanda’yı çalıştıran İrlanda Bayan Ulusal Futbol Kadrosu Teknik Yöneticisi Vera Pauw, futbol oynadığı periyotta Hollanda futbolunda üst seviye bir yetkilinin tecavüzüne uğradığını açıkladı.

Hollandalı bayan teknik yönetici, Hollanda Futbol Federasyonu’nun (KNVB), yaptığı müracaatlara sessiz kaldığını belirterek, bir mühlet evvel polise şikayette bulunduğunu söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, uzun yıllar Hollanda Bayan Ulusal Futbol grubu forması giyen, akabinde teknik yöneticilik vazifesine getirilen 59 yaşındaki Vera Pauw, geçmişte yaşadığı tecavüz ve cinsel taciz olaylarını Twitter hesabından açıkladı.

Hollanda’da bayan futbolunun kurulmasında büyük katkıları olan Pauw, tecavüz olayının, futbol oynadığı periyotta 1986 yılında gerçekleştiğini bildirdi. Pauw’a nazaran, eski bir futbolcu ve teknik yönetici olan ve akabinde KNVB’de üst seviye yöneticilik vazifesine getirilen ünlü bir futbol adamı, konutunda kendisine tecavüz etti. Bayan antrenör, 1997 ve 2004 yıllarında da, Hollanda futbolunda misyonlu iki erkeğin cinsel tacizine uğradığını söyledi.

Yaşadığı cinsel atak ve tacizi 35 yıl boyunca bir sır olarak sakladığını lisana getiren Vera Pauw, “Sevdiklerim bile tecavüzden haberdar değildi. Bu hayatımdaki en güç şey. Lakin sonunda devam etmeye hazırım, kim olduğumla gurur duyuyorum. Hayatımı mahvettiler. Bana yapılanların bilinmesini istiyorum” dedi.

Yaşadığı olayları anlatmak için son yıllarda 5 sefer futbol federasyonuna başvurduğunu anlatan bayan teknik yönetici, KNVB’nin hiçbir şey yapmadığını, bu nedenle de polise başvurduğunu söyledi. Birçok kişinin, yaşanan olayların sorumlularını ortaya çıkarmak yerine, tecavüz ve cinsel istismara sessiz kalmayı tercih ettiğini savunan Pauw, artık bu sessizliğe katlanmak istemediğinin altını çizdi.

İDDİALARI REDDETTİ

Vera Pauw’un tecavüzle suçladığı ve ismi açıklanmayan Hollandalı teknik yönetici ise, NRC gazetesine, savlar karşısında şaşkına döndüğünü söyledi. O vakitler Pauw ile bağı olduğunu söyleyen teknik yönetici, “Uygunsuz bir şey olmadı. Uygunsuz bir şey hatırlamıyorum. Hayatım boyunca bu türlü bir şey olmadı” diye konuştu.

Hollanda Futbol Federasyonu, mayıs ayında yaptığı soruşturmada, Vera Pauw’un taciz ve tecavüz konusunda yıllardır yaptığı müracaatlara gereğince ilgi gösterilmediğini belirledi. Federasyon’dan yapılan açıklamada, “Hataları kabul ediyoruz. Niyetimiz Vera’yı korumaktı lakin öteki yollara başvurmamalıydık” denildi. Vera Pauw’un hak ettiği inançlı çalışma ortamının sağlanamamasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Hollanda Futbol Federasyonu, bayan teknik yöneticiden özür diledi. Federasyon açıklamasında, en kısa müddette Pauw ile bir ortaya gelerek, yapılması gerekenleri ele almak istedikleri vurgulandı.

İrlanda Futbol Federasyonu (FAI) da, “geçmişine ait cesaretli açıklamalar yaptığı bu güç vakitte Vera Pauw’un yanında olduklarını” açıkladı. FAI, bu mevzuda bir müddettir temas halinde oldukları Pauw’a şahsî ve profesyonel seviyede muhtaçlık duyduğu her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

VERA PAUW KİMDİR?

Hollanda Bayan Ulusal Grubu’nun akabinde 2019 yılında İrlanda grubunun başına geçen Pauw’un, 2023 Dünya Kupası elemelerinin sonuna kadar kontratı bulunuyor. Vera Pauw, 1984 yılında birinci sefer Hollanda Bayan Ulusal Futbol Grubu forması giydi. Hollanda ve İtalya’da profesyonel futbol hayatını sürdüren Pauw, 2005 yılında diplomalı birinci bayan profesyonel futbol antrenörü oldu. Pauw, 2007’de Hollanda Bayan Futbol Ligi’nin kurulmasına öncülük etti. 2009 yılında Hollanda’yı Avrupa Şampiyonası’nda yarı finale taşıyan bayan teknik yönetici, 2010 yılında da Rusya Ulusal Kadrosu’nun başına geçti. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın