Hudut kapılarından 578 bin gurbetçi, ülkeye geldi

Trakya Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü bilgilerine nazaran, 25 Haziran’dan bu yana Bulgaristan’a açılan Kapıkule Hudut Kapısı’ndan ülkeye, 430 bin gurbetçi giriş yaptı. Hamzabeyli Hudut Kapısı’ndan 61 bin, Yunanistan’a açılan İpsala Hudut Kapısı’ndan 75 bin, Pazarkule Hudut Kapısı’ndan 12 bin gurbetçi ile toplam 578 bin gurbetçi ülkeye giriş yaptı.

“TÜRKİYE’Yİ ÇOK ÖZLEDİM”

Hollanda’dan ailesiyle yola çıkan Hakan Gülçiçek, seyahatlerinin rahat geçtiğini ve Türkiye’yi çok özlediğini söyledi. Türkiye’ye İsviçre ve İtalya’yı gezerek geldiklerini anlatan Gülçiçek, “Yollar çok düzgün, kalabalık değil. Çok düzgün geldik. İstanbul’a gidiyoruz daha sonra Trabzon sonra da Türkiye’yi dolaşacağız. Türkiye’yi çok özledim. Yemeklerini özlüyoruz. Ben musakkayı çok seviyorum. Bilhassa denizi özlüyoruz. Yorgunluğu atacağız. Beden değil de daha çok baş yorgunluğunu atacağız. Türkiye ona düzgün geliyor” dedi.

Fransa’dan Türkiye’ye gelen Esra Ceylan da “Çok hoş geçti, bekleme hiç yoktu. Kayseri, Antalya, Kars, Sivas gezeceğiz. Evvel aile sonra gezme. 2 ay kalacağız” diye konuştu.

Hollanda’dan Türkiye’ye gelen Erol Dulkadir ise “Kırşehir’e gideceğiz. 4 haftalığına geldik. Her sene 2 defa geliyorum. Bir kış, bir yazın geliyorum. Her şeyini özledim; havasını, suyunu, akrabalarımı, ülkemi özledim. Gelirken de bayrağın fotoğrafını çektim. Hasret var, 40 yıldır yurt dışındayız, o kadar olacak. Birinci İstanbul’a gideceğim; kaynanam, kayınbabam var ziyaret edeceğim sonra Ankara’ya geçeceğim. Ankara’da kızım var sonra da Kırşehir’e geçeceğim sonra da gezeceğiz” dedi. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın