Hiç görmediği şirketi için meskenine 7,5 milyon lira borç geldi

Kocaeli’de kimliğini kaybeden bir vatandaşın meskenine milyonlarca liralık borç geldi.

Gebze ilçesinde ailesiyle birlikte yaşayan ve bir fabrikada emekçi olarak çalışan 28 yaşındaki Uğur Denktaş, teze nazaran 2015 yılında kimliğini kaybetti. Daha sonra yeni kimlik çıkartan Denktaş, hayatına kaldığı yerden devam etti.

Bu olaydan 3 yıl sonra Denktaş’ın çalıştığı iş yerine maliyeden takımlar geldi. Takımların kendisine borç tutanağı vermesiyle neye uğradığına şaşıran Denktaş, kendi ismine şirket açıldığını öğrendi. Hayatının şokunu yaşayan Denktaş, o günden sonra hakkını adliyede aramaya başladı.

İmza uyuşmazlığı nedeniyle girdiği duruşmalardan beraat eden Denktaş, bu kere de geçtiğimiz gün meskenine gelen dokümanlarla yıkıldı. Şirkete ilişkin yaklaşık 7,5 milyon liralık vergi borcu olduğunu öğrenen Denktaş ailesi, kendilerine ilişkin olmayan şirketin borcunu nasıl ödeyeceklerini düşünüyor.

“İSTANBUL’DA ŞİRKETİMİN OLDUĞUNU ÖĞRENDİM”

2015 yılında kimliğini kaybettiğini ve 3 yıl sonra çalıştığı markete maliyeden grupların geldiğini söyleyen Uğur Denktaş, “Sonra maliyeciler benim ismimi verince bu olayı öğrendim. İstanbul’da şirketimin olduğunu öğrendim. Karakola gittim, imza attım. En son mahkemede imza uyuşmazlığı kararı verildi. Artık de bana borç kağıdı geldi. Ne yapacağımı bilmiyorum, mağdurum. Şirketi kimin açtığı aşikâr değil. İsimler yazıyor lakin hiçbirini tanımıyorum. Şirketin genel müdürü, kurucusu olarak benim ismim yazıyor” dedi.

YÜZDE 54 MAHZUR DURUMUM VAR

Duruşmalara gidebilmek için daima iş yerinden müsaade almak zorunda kaldığını söyleyen Denktaş, “Bu seferde iş yerimdekiler ‘Bu çocuk neden daima müsaade alıyor?’ diyor. 8 milyon lira borcu görünce başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Epilepsi hastasıyım, Yüzde 54 pürüz durumum var. Daima ilaç kullanan bir beşerim, iş yerimde de engelli takımında çalışıyorum. Kendime ilişkin bir iş yerim olsa masraf kendi iş yerimde dururum. Komik bir durum bu” diye konuştu.

“EVİME 7,5 MİLYON LİRALIK BİR VERGİ BORCU GELDİ”

Oğlunun zihinsel engelli olduğunu, algılama zahmeti, dikkat dağınıklığı ve davranış bozukluğuna sahip olduğunu aktaran 3 çocuk annesi Sevim Denktaş ise “Biz bu şirket sorununu öğrendiğimizde mahkemelere gittik geldik. Karakola gittik, sayısız imzalar verdik. Oğlum, imza tutarsızlığından 2019 yılında bu davadan beraat etti. Artık 3 gün evvel konutuma 7,5 milyon liralık bir vergi borcu geldi. Evrakların hepsinde engelli raporu var” biçiminde konuştu.

GİTMEM GEREKEN NERESİ VARSA GİDECEĞİM

Oğlunun ferdî bakımlarını bile kendisinin yaptığını aktaran Denktaş, şu tabirleri kullandı:

“Çocuğumun şahsî bakımlarını bile ben yapıyorum. Hakikaten çok berbat durumdayım ve psikolojim alt üst oldu. Borç konuta geldiğinde ben meskende değildim. Çocuklarım aradı, bana bunu söylediklerinde çalıştığım iş yerimde hudut krizi geçirdim. 500 lira, 600 lira bir para değil ki ödeyelim. Şirket sahibi bir insan engelli takımında neden çalışıyor? Gitmem gereken neresi varsa gidebildiğim yere kadar gideceğim.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın