Güney Kıbrıs Rum kesitinde terör örgütü PKK propagandası

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nde PKK’nın gerçekleştirdiği birinci terör saldırısının tarihi olan “15 Ağustos” nedeniyle dün Trodos’ta bölücü terör örgütü mensubu 50 kişilik küme bir ortaya geldi. GKRY’de faaliyet gösteren küme, terörist başı Abdullah Öcalan ve teröristlerin fotoğrafları ile PKK, HPG, YPG ve YPJ’yi simgeleyen bez modülleri açtı.

Anma yapıp, terör örgütü lehine slogan attılar

PKK’nın kelamda yöneticilerinden Lezgin Serhat, kara propaganda içeren bir konuşma yaptı. Rum idaresinin takviyesiyle faaliyet gösteren Theofilos Kürt Kültür Derneği üyesi şahıslarca terör örgütü lehine sloganlar atıldı.

Güney Kıbrıs Rum İdaresi, PKK/PYD’ye ofis açma müsaadesi verilmişti

Güney Kıbrıs Rum İdaresi’nce, PKK’nın siyasi kolu PYD/YPG’ye ocak ayında ofis açma müsaadesi verilmişti. Rum siyasetçilerin de açılışına katıldığı ofis, kültür ve dayanışma derneği ismi altında terör faaliyetlerini yürütüyor.

Öte yandan Güney Kıbrıs Rum İdaresi için 15 Ağustos’un özel bir yeri var. Kıbrıslı Türklere yapılan zulme dur diyen Türkiye, 14 Ağustos’ta “Ayşe tatile çıksın” parolasıyla Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci kademesi başlattı. 16 Ağustos’ta ateşkes ilan edildi.

Harekat muvaffakiyetle sonuçlanırken, adada yaşayan Kıbrıslı Türk halkının güvenliği de sağlanmış oldu. İkinci harekat sırasında geri çekilen Rum askerleri, geçtikleri Türk köylerini yakarak silahsız insanları katletti. Toplu katliamlar ve mezarlar harekatın bitiminde ortaya çıkarıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın