FSM’de AFAD konvoyu

Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından 2022 yılı “Afet Tatbikat Yılı’’ olarak ilan edildi. Bu sebeple “Ulusal Seviye Tahliye ve Yerleştirme Planlama Tatbikatı” nı gerçekleştirmek için sabah saatlerinde AFAD takımları 73 araçla İstanbul’a intikal etti. 20 Mayıs’ta gerçekleştirilecek tatbikatta kullanılmak üzere gelen araçlardan 51’i Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçiş yaparak Kağıthane tatbikat alanına ulaştı. Tatbikat için gelen araçlar AFAD lojistik tırı, taşınabilir uyum tırı, haberleşme aracı ve taşınabilir giysi tırından oluşuyor. Tatbikat için İstanbul’a gelen AFAD lojistik tırı ve ağır tonaj arama ve kurtarma araçlarından oluşan 22 araçtan oluşan takım ise 1915 Çanakkale Köprüsü üzerinden geçiş yaparak İstanbul’a giriş yaptı.

Kağıthane ve Bakırköy’de oluşturulan süreksiz bakım alanları ile olabilecek afet durumlarında gerçekleştirilecek senaryolar canlandırılacak. Tatbikat senaryosu çerçevesinde yüklü olarak afetzedelerin, afet ve acil durum toplanma alanlarında toplanması, tahliye noktalarına ve barınma alanlarına sevki, bu noktalarda kayıtlarının tutulması, muhtaçlığı olanlara sıhhat, psikososyal dayanak ve beslenme hizmeti verilmesi mevzuları işlenecek.

“Marmara Denizi merkezli bir zelzele senaryosu üzerinden İstanbul’da masa başı uzantılı saha tatbikatı gerçekleştireceğiz”

AFAD Müdahale Daire Lideri Yusuf Aysu, “20 Mayıs Cuma günü Marmara Denizi merkezli bir sarsıntı senaryosu üzerinden İstanbul’da masa başı uzantılı saha tatbikatı gerçekleştireceğiz. Tahliye, yerleştirme ve planlama kümesi Kağıthane ilçe merkezli uygulamaları gerçekleşecek. Kağıthane ilçe merkezinde 3 toplanma alanında vatandaşlarımızın toplanması, daha sonra transfer alanlarına nakledilmesi burada kayıtlarının alınması daha sonra Dakar’a deniz ve hava yoluyla ayrılacaklara dair süreçlerle ilgili hem masa başı hem de saha uygulamaları gerçekleştireceğiz. Ayrıyeten birinci kere yapılacak yaklaşık 3 bin civarı çadır vatandaşlarımız için hazır hale getirilecek. Hem Kağıthane ilçesinde hem de Bakırköy ilçesinde süreksiz barınma alanları kurulacak.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın