Finlandiya’nın Erdoğan’ın 73 terörist açıklamasına cevap

Hafta içinde Madrid’de NATO Başkanlar Doruğu’nda bir muahede yaparak Finlandiya ve İsveç’in üyeliklerine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “73 teröristi iade edin” davetine Finlandiya’dan cevap geldi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle birlikte NATO’ya üye olmak için sıraya giren Finlandiya ve İsveç’in üyeliği NATO içerisinde kriz yaratmıştı. Türkiye birtakım münasebetler öne sürerek iki ülkenin üyeliğine itiraz ederken bu hafta Madrid’de gerçekleşen NATO Önderler Zirvesi’nde taraflar ortasında mutabakat sağlandı.

Önceki gün üç ülke ortasında imzalar atılırken, böylece Türkiye iki ülkenin üyeliğine de yeşil ışık yakmış oldu. Ama dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “İsveç, 73 teröristin iadesi için kelam verdi” açıklaması milletlerarası toplulukta gündem oldu.

Erdoğan’ın açıklaması NATO içinde belirsizliğe sebep olurken Finlandiya’dan dikkat cazibeli bir cevap geldi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, “Türkiye ile üzerinde mutabık kaldığımız her şey imzalı dokümanda yazıyor. Türkiye ile Madrid’de bireyler ya da insanların listesi üzerinde görüşme gerçekleşmedi” dedi.

BOZDAĞ: 33 TERÖRİSTİ İSTİYORUZ

Türkiye’nin NATO Doruğu’nun birinci gününde Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazından vazgeçmesi üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bir açıklama yapmıştı.

Bozdağ, “Onlardan bu mutabakat metni çerçevesinde bu başvurularınızın gereklerini yapmalarını isteyeceğiz. Esasen müracaatlarımız var. Onlara ayrıyeten bir yazı yazarak bu mukavele, mutabakat çerçevesinde verdikleri kelamların gereği, hem Finlandiya da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin belgeleri, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Artık bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi konusunu tekrar kendilerini yazacağız ve hatırlatacağız. Tekrar bir belge göndermemize gerek yok. Evraklar orada, kelamlarının gereğini yerine getirmelerini bir kere daha isteriz” demişti.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın