FED faiz kararı ne vakit, saat kaçta açıklanacak? Uzmanlar tek kestirimde buluştu! 2022 FED temmuz ayı toplantı tarihi

Küresel piyasalarda enflasyon artışları rekor düzeylere ulaştığı bu periyotta gözler FED faiz kararına çevrildi. Dolar ve altının direkt olarak etkileneceği kritik karar öncesi yatırımcılar ‘2022 FED faiz kararını ne vakit açıklayacak?’ sorusunu araştırmaya başladı. ABD’de enflasyon bilgilerinin beklenilenin üstünde gelmesi FED’i faiz artırımına zorlamıştı. Pekala FED faiz kararı ne vakit açıklanacak, saat kaçta? İşte 2022 Temmuz ayı FED toplantı tarihi…

FED FAİZ KARARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

Enflasyonun global piyasalarda giderek artış göstermesi merkez bankalarının elini kolunu bağlamış durumda. Bilhassa ABD’de enflasyonun beklenenden yüksek gelmesi FED’i 0,75 baz puanlık faiz artırımına zorlamıştı.

Haziran ayında beklentinin üzerinde gerçekleşen enflasyon sayılarının akabinde Amerikan Merkez Bankası’nın Temmuz FED kararı için nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Piyasanın yakından takip ettiği FED Temmuz ayında yine toplanacak. Temmuz ayı FED faiz toplantısı 26-27 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek. FED faiz kararı 27 Temmuz saat 21.00’de duyurulacak.

FED TOPLANTI TARİHLERİ 2022 NE VAKİT?

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa Süreçleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa Süreçleri Komitesi)

SON 28 YILIN EN YÜKSEK FAİZ ARTIŞI GERÇEKLEŞTİ

FED tarafından Haziran ayında gerçekleştirilen faiz kararı toplantısının akabinde, FED faizi 75 baz puan artırarak yüzde 1.75’e yükseltti. Böylelikle son 28 yılın en yüksek faiz artışı gerçeklemiş oldu.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Enflasyonun ABD’de rekor düzeylere ulaşması FED’in 100 baz puanlık faiz artışı beklentilerini güçlendirdi. Nomura ve Citigroup ekonomistleri bankanın temmuz ayı FED toplantısında 100 baz puanlık faiz artışı yapabileceğini belirtiyor. Bankanın temmuz ve eylül ayında gerçekleşecek toplantıda en az 75’er baz puanlık faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. FED yetkilileri enflasyonun yüzde 9,1’e yükseldiği ortamda bu ay 100 baz puanlık faiz artışını tartışabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın