Eski TÜİK Lideri Birol Aydemir sert çıktı: ‘Hiç utanmıyor musunuz?’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2011-2016 yılları ortasında başkanlığını yapan Birol Aydemir, vazifeden ayrıldıktan sonra 2018 yılından bu yana kurumda çok büyük değişiklikler yaşandığını belirterek, “Kurumun son bağımsız lideri bendim. Şimdiki memurlar kendisini iktidarın memuru olarak görüyor” dedi.

Halk TV Ana Haber’e konuk olan Aydemir, TÜİK’in yüzde 73,5 olarak açıkladığı mayıs ayı enflasyonu ve datalardan husus sepeti ve ortalama fiyatları kaldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 2016’dan sonra TÜİK’te 6 kere liderin değiştiğini hatırlatan Aydemir “TÜİK’te tarihinde hiç yaşanmadığı kadar değişim yaşandı. 2018’den evvelki ve sonraki periyot ortasında çok fark var. Ben kurumun son bağımsız lideriydim. Şimdiki memurlar kendisini iktidarın memuru olarak görüyor. Meğer sizin maaşınızı bu millet vergileriyle ödüyor. Hiç utanmıyor musunuz?” dedi.

İKAZDA BULUNDU: “GÜVEN KALMAZ”

TÜİK üzere kurumların bağımsız olmak zorunda olduğuna dikkat çeken Aydemir, “Bu milletlerarası bir normdur, Eurostat’ın normudur, isteğe bağlı değildir. Yoksa yayınladığı sayılara itimat kalmaz” ikazında bulundu.

Kendisinden evvel TÜİK Başkanı’nın Bakanlar Konseyi kararıyla atandığını ve istifa etmediği sürece 5 yıl boyunca vazifeden alınamadığını belirten Aydemir, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Benden sonra liderler cumhurbaşkanı kararıyla vazifeden alınır oldu. Bir kurum bağımsızlığını yitirdiyse gelen talimatlara nazaran hareket eder. Birisi talimatınıza uymadıysa yarın vazifesine son verir hale gelirsiniz. Bakkalda çıraklık yapan birisini de artık lider yapabilirsiniz. Kurumların yeterli işlemesi için olmazsa olmaz iki özelliği şeffaflık ve hesap verilebilirlik olmalıdır.”

Aydemir, enflasyon bilgilerinden husus sepetinin kaldırılmasına ait de “TÜİK insanların bu kalemlere bakıp eleştirmesinden rahatsız oluyordu. Husus sepetinin açıklanmasını o yüzden durdurdular. Meğer ne kadar şeffafsanız yaptığınız işten o kadar eminsiniz, hesap verebilirsiniz demektir. Kaldırma münasebetleri gerçeği yansıtmıyor” yorumunda bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın