En çok silahlarımızın alınmasına üzüldüm

CHP milletvekili Yunus Emre, 28 Şubat davasından ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılan 92 yaşındaki Hava Kuvvetleri eski Kumandanı Ahmet Çörekçi ile 84 yaşındaki Genelkurmay İstihbarat Lideri Çetin Saner’i ziyaret etti.

Silivri Cezaevi’ndeki ziyarette duygusal anlar yaşandı. Yunus Emre, Çetin Saner’den şu bildirisi iletti: “Tek malvarlığım Mordoğan’da mütevazi meskenim. Bahçemde limon, portakal ve greyfurt ağaçları var. Düşümde greyfurt ağacımı görüyorum. Konutumu yatağımı çok özledim. Yemek yapmayı çok özledim. (Bu sırada gözleri doldu.) Silahlarımın alınmasına üzüldüm. Bana teğmen iken verilen silahı alabilirler. Lakin öteki silahları kendi paramla aldım. Ancak TSK’ya verileceğini öğrendim. En azından ordumuzun elinde, çoluk çocuğun eline düşmedi diye avunuyorum.”

Yunus Emre

ADİL YARGILANMADIK

Milletvekili Yunus Emre, Silivri Cezaevi’nde ikinci görüşmeyi eski Hava Kuvvetler Kumandanı Ahmet Çörekçi ile yaptı. 10 Haziran’da 92 yaşına girecek olan Çörekçi, 2012 yılında 11 ay Sincan’da tutuklu kalmış. Haklarındaki 1310 sayfalık iddianameyi hazırlayan savcılardan birisinin kaçtığını, oburunun FETÖ’den mahkum olduğunu belirtiyor. Yunus Emre, izlenimlerini şöyle aktarıyor:

Ahmet Çörekçi

“Yemek paralarını ödeyebildikleri ve kimi vakit kantinden alışveriş yapabildikleri için şükrediyorlar. Adil yargılanmadıklarını düşünüyor. Havacı bir subay olarak zati siyasi olaylara karışmadığını, belirtiyor. Kuvvet Kumandanı olarak MGK’ya katıldığını, bu nedenle de suçlanarak mahkum edilmesinin gerçek olmadığını düşünüyor. Bunun yanında Kuvvet Kumandanı olarak Ulu Divan’da yargılanması gerektiğini 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kendisini yargılayıp mahkum etmesinin gerçek olmadığını söylüyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın