Düzce’de kazılan yerlerden 15 köpek ölüsü çıktı, soruşturma başlatıldı

Düzce Hayvanseverler Derneği köpeklerin toplu halde öldürülerek, gömüldüğü ihbarı üzerine polis ve jandarmayla birlikte bölgede hafriyat çalışması yaptı. Çalışmalarda 15 köpeğin toplu olarak gömüldüğünün görülmesi üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Düzce’nin Cumayeri ile Çilimli ilçeleri hududunda Melen Deresi kenarındaki Dereboyu mevkisinde köpeklerin öldürülüp, gömüldüğü ihbarını alan Düzce Hayvanseverler Derneği üyeleri, evvelki gün Vilayet Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Hayvan Durum İzleme takımları ile irtibata geçti.

Bölgeye giden takımlar, savcılık kararıyla bölgede hafriyat çalışması başlattı. İhbarcının tanımına nazaran muhakkak bölgelerde iş makinesiyle hafriyat çalışması yapıldı.

Dün devam eden çalışmalara jandarma grupları de katılırken, kazılan bölgelerde 15 köpeğe rastlandı. Köpek ölülerinin arka arda çıkmasıyla birlikte hafriyatlar durdurularak, faillerin bulunması için Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

Hayvanseverler Derneği Lideri Dursun Altıntaş, olayla ilgili şunları söyledi:

– Hayvanların toplu halde öldürülüp gömüldüğü üzerine bir ihbara gittik. Bölgeye gidip, olayın aslını araştırdık. İhbarın yanlış olma ihtimaline karşı büsbütün araştırdıktan sonra hayvanların katledilip gömüldüğü kanaatine varınca polisle kontak kurduk. Daha sonra İlçe Tarım Müdürlüğü ile kontak kurduk.

– Hassas bir vatandaş sahayı bize gezdirdi ve hayvanların gömüldüğü yerleri bize tanım etti. Biz oranın kazılmasını, meyyit köpekler varsa bulunmasını ve kim yapmışsa tespit edilmesini istedik. Hafriyat yaptık ve tanım edilen yerden beş köpek ölüsü çıktı.

– Çok ağır bir koku oluşmuştu. Muhtemelen 20-25 gün evvel gömüldüklerini varsayım ediyoruz. Öbür bir yerde yaptığımız hafriyatta da üç köpek oradan çıktı ve kazıyı gün ağrınca devam ettirmek için bıraktık.

– Sonraki gün Çilimli İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı takımlar gelerek kendi bölgeleri olduğu için olayı takip etmeye başladı. Hafriyatın ikinci gününde köpek ölüsü sayısı 15’i buldu. 15 olunca artık ihbarın hakikat olduğuna karar verdik. Daha fazla kazmadık ve bıraktık .

Hayvanseverler Derneği Lideri Dursun Altıntaş

– Toplu olarak atıldıkları çok belirli oluyor. Bedenlerinde oluşan deformasyonlar dahi tıpkı olduğu için birebir vakitte toplu halde gömülmüşler. İlçe Tarım Müdürlüğü veterineri de tıpkı kanaate vardı. Toplu olarak gömülmüşler o yüzden katliam diyoruz. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın