Dünyaca ünlü ressamların yapıtları satışa çıktı… Bir gecede 400 milyon dolar getirdi

Picasso, Monet ve Cézanne yapıtlarını içeren ve Instagram’da canlı yayınlanan bir müzayededen 400 milyon dolar elde edildi.

Salı akşamı New York’taki Sotheby’s çağdaş sanat satışında Picasso, Monet, Cézanne, Gauguin, Magritte, Kısmı ve Renoir üzere sanatkarların yapıtları için toplam 408 milyon dolardan fazla para ödendi. Instagram’da canlı yayınlanan müzayedede her biri 10 milyon dolardan fazlaya satılan on eser, yaklaşık 20.000 izleyiciyi çekti.

Pablo Picasso’nun, sanatkarın ilham perisi ve sevgilisi Marie-Thérèse Walter’ı resmettiği Femme nue Couchée, 67.5 milyon dolara alıcı buldu. Müzayedede Picasso’nun bir yatak odasında kucaklaşan bir erkek ve bir bayanı betimleyen L’Étreinte de dahil olmak üzere altı yapıtı daha satıldı.

Claude Monet’nin ise 1908’de tamamladığı Le Grand Canal et Santa Maria della Salute 56.6 milyon dolara satıldı.

Satıştaki yapıtların üçte biri en az 20 yıldır müzayedede sunulmamıştı. Sotheby’s, Asya’daki koleksiyonerlerin son zamanlardaki yüksek profilli müzayedelerde teklif vererek son derece etkin olduklarını söyledi.

Bu hafta, müzayede meskeni Harry ve Linda Macklowe çiftinin koleksiyonundan çağdaş ve çağdaş yapıtları satışa sunmuştu. Satış, çiftin boşanma muahedesinin bir kesimi olarak gerçekleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın