Dünyaca ünlü İranlı direktör tutuklandı

2015’te Taksi Tahran sinemasıyla Berlin Sinema Şenliği’nde Altın Ayı mükafatını kazanan ünlü direktör Cafer Penahi, bir hafta içinde İran’da tutuklanan üçüncü sinema imalcisi oldu.

İranlı ünlü direktör Cafer Penahi tutuklandı. İran rejimine karşı muhalif görüşleriyle de tanınan Penahi, bir hafta içinde İran’da tutuklanan üçüncü sinema imalcisi oldu.

Ünlü direktör, 2015’te Taksi Tahran sinemasıyla Berlin Sinema Festivali’nde Altın Ayı mükafatını kazanmış, birçok memleketler arası sinema şenliğinde yarışmıştı.

İran basınına nazaran 62 yaşındaki Penahi, tutuklanan öteki bir direktörün durumunu takip etmek için savcılığa gittiği sırada tutuklandı. Penahi ve öbür iki direktörün mayıs ayında Abadan kentinde 43 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan çöken binayla ilgili protestolar nedeniyle tutuklandığı bildirildi.

Binanın inşaat halindeyken çökmesinin akabinde sorumluların cezalandırılması talebiyle protesto şovları düzenlenmiş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Bir küme İranlı sinema imalcisi açık mektup yayınlayarak şovlarda kullanılan şiddeti kınamıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın