Dört bölgede yeni maden alanı ilanı: ‘Ülke modül kesim satılıyor’

Ordu’nun Korgan ilçesinde 1, Altınordu ilçesinde 1, Ulubey ilçesinde 2 olmak üzere 4 bölgede maden aranması için 24.05.2022 tarihinde ihaleye çıkarılacak.

Türkiye genelinde 34 maden bölgesi belirlenerek ihaleye çıkarılıyor. Bunların 4 adeti Ordu’da bulunuyor. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan listeye nazaran ihaleye çıkarılan alanlar çabucak hemen tüm vilayetlerde bulunuyor. Daha evvel de 766 maden alanı ilan edilmiş, bir kısmı ihale edilmişti.

Ordu Etraf Derneği (ORÇEV) İdare Konseyi, yayımlanan maden bölgeleri ve ihale tarihleri üzerine yaptığı açıklamada; ömür alanlarının, ormanların, tarım yerlerin yok edildiğini; toprağın ve suyun rant alanına çevrildiğine dikkat çekti. ORÇEV açıklamasında “Türkiye genelinde 744 maden alanı ilan edilmişti. Bunlardan 11 adeti Ordu’daydı. Artık kesim parça maden arama için ihaleye çıkarılıyor. Ulubey, Korgan ve Altınordu ilçelerimizde 4 alan ihaleye çıkarılacak. İhalenin iptali gerekiyor. Ordu’nun her tarafı maden alanına çevrildi. HES’ler, taş ocakları, deniz dolgusu, maden alanları derken yaşanmaz bir vilayet haline getiriliyoruz” denildi.

“ÜLKE KESİM MODÜL SATILIYOR”

Maden arama için ihaleye çıkarılacak alanlar hakkında “Korgan’daki alan 1994,39 dönüm ve Korgan-Aybastı ortasında (Çakırlı-Bozarmut arası); Altınordu ilçesinde 1832,1 dönüm ve ; Ulubey’de 295,94 dönüm Akoluk Mahallesi’nde; 167,67 dönüm Ebemçukuru-Şekeroluk ortası. Bu da gösteriyor ki, ülke modül kesim satılıyor” bilgisi verildi.

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

Yöre insanlarını, parti, sendika, dernek, odalarını vakit kaybetmeden hareket etmeye çağıran ORÇEV İdare Heyeti açıklamasında, “Maden alanlarının ihalesi 24 Mayıs 2022 tarihinde yapılacak. Öncelikle bu ihalenin yapılmaması için sesimiz yükseltmemiz, türel süreci başlatmamız gerekir. Tüm partiler, sendikalar, dernekler, odalar birlikte hareket etmeli ki başarılı olunsun. Toprağımız, suyumuz yok ediliyor. Toprağın üsti altından kıymetlidir. Bu nedenle şirketler para kazanacak diye geleceğimizin yok edilmesine müsaade vermeyelim” davetinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın