Daha Sağlıklı ve Bakımlı Dişlere Sahip Olmanız İçin Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Diş bakımında, dişlerinizi düzenli fırçalamamak veya diş ipi kullanmamak dışında da yaptığımız birçok yanlış var. Büyük diş sorunlarına yol açabilecek hataları derledik. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://bestlifeonline.com/dentist-re…

1. Tırnaklarınızı yemek sadece ellerinizdeki görünümü kötüleştirmez, aynı zamanda dişlerinize zarar verir.

Uzmanlar, dişlerinizin arasında sıkışmış tırnak kalıntılarının, diş temizliği sırasında yiyecek kalıntılarını çıkarmayı zorlaştıracağını ve çürük oluşumunu hızlandıracağını söylüyor.

2. Dişlerinizi temizlemek için diş ipi dışında bir şey kullanmak oldukça zararlı. İnsanlar, ellerindeki çeşitli nesnelerle yiyecek artıklarını çıkarmaya çalışırlar ve bu da diş minesine zarar verir.

3. Diş hekimi randevunuzdan önce yemek yemek diş hekiminin işini zorlaştırır. Randevudan önce dişlerinizi fırçalamış olmalısınız.

4. Şekerli gazlı içecek yerine maden suyu içerek doktorunuzdan onay alabilirsiniz. Ancak aynı şey diş hekiminiz için geçerli değil.

Maden suyunu düzenli içenler, ciddi sorunlarla karşılaşabilir. İçecek, tatlı olmasa da, diş minesini aşındıran karbonik asit içerir.

5. İçtiğiniz suya limon sıkmak, dişlerinize ciddi zarar verebilir. Limondaki asit, dişte mine kaybına neden olur.

6. Fırçalarken içinde florür olan diş macunu kullanmıyorsanız, diş hekiminiz bir sonraki randevunuzda dişlerinizde hasar bulabilir.

Diş macunlarında yeterli florür kullanmayan insanlar, dişlerini kırıklara ve çürüklere karşı daha hassas bırakıyor.

7. Dişlerinizi sert kıllı bir diş fırçasıyla, sert bir şekilde fırçalamak, dişlerinize ve diş etinize zarar verebilir. Diş etlerinizi tahriş etmemek ve dişlerinize zarar vermemek için, yumuşak veya orta kıllı bir diş fırçasıyla her gün iki veya daha fazla kez iki dakika boyunca fırçalayın.

8. Geceleri horluyorsanız veya ağzınızdan nefes alıyorsanız, ağız dokularınızı hızla kurutursunuz, bu da diş eti hastalığına ve diş çürümesine yol açar.

9. Kürdan, dişlerinizin arasından yemeğin son parçalarını çıkarmak söz konusu olduğunda yararlı bir araç gibi görünebilir, ancak kürdan kullanmak, uzun vadede dişlerinize ciddi zararlar verebilir.

10. Bir şeyleri tutmak veya açmak için dişlerinizi kullanmak oldukça zararlı. Kalem ısırmak, şişe kapaklarını açmak veya giysi etiketlerini sökmek, dişlere de zarar veren kötü alışkanlıklar.

11. Reflü hastalığınız varsa ve tedavi olmuyorsanız, bu da dişlerinize zarar verir. Tükürüğünüz, tükettiğiniz gıdalarda bulunan asitlerle savaşmak için donatılmıştır.

Tükürüğünüz ağır bir asiti kaldıramaz ve bu da  diş minenizde büyük bir erozyona neden olur.

12. Sık sık atıştırdığınızda, dişleriniz sürekli asite maruz kalır. Her atıştırmalıktan sonra fırçalama olasılığınız olmadığından, dişleriniz çürüme için ekstra risk altında olur.

13. Çok fazla karbonhidrat içeren gıdalar tüketmek dişlerinize zarar verir. Nişastalı yiyecekler, diğer yiyecek türlerine göre dişlere daha uzun süre yapışma eğiliminde.

14. Buz küpü çiğnemek zararsız bir alışkanlık gibi görünse de, ileride ciddi diş sorunlarına neden olabilir. Bu alışkanlık diş hassasiyetinizi artırabilir ve dişlerinizi çürüklere karşı daha duyarlı hale getirir.

15. Gazlı içecekte bulunan, şeker ve asit dişlerde hasara yol açar, bu şekerli içecekleri tükettiğinizde, ağzınızda bakteriler birikir.

16. Çok fazla şarap tüketmek, diş minenizi aşındırabilir ve renk bozulmasına neden olabilir.

17. Kahve sabahları sizi canlandırsa da, içerdiği asitler diş minenize zarar verebilir. Kahvenizi içtikten sonra su içerseniz, zararı en aza indirebilirsiniz.

18. Yemekten sonra bir parça sakız çiğnemek nefesinizi tazeleyebilirken, tercih ettiğiniz sakız şekersiz değilse, dişlerinize yarardan çok zarar verirsiniz.

19. Diş beyazlatıcı ürünlerin kullanımında aşırıya kaçmak ciddi ağız sağlığı sorunlarına neden olabilir. Beyazlatıcı ürünlerdeki hidrojen peroksit, minenin altında bulunan dokuya zarar verir.

20. Pastiller, soğuk algınlığı ve alerji semptomlarına karşı bir savunma olsa da, minenizi aşındırabilecek şekerle dolu. Kullanacağınız pastilin şeker oranına dikkat edin.

21. Dil, dudak ve yanak piercingleri, dişlerinizi kırabilir veya diş etlerinizi tahriş edebilir. Hatta ağız dokusuna zarar verip, tat alma duyunuzu etkileyebilir.

22. Ağız koruyucu kullanmadan spor yapmak, dişleri sert bir darbe alma riskine sokar ve böyle bir durum yaşandığında, dişlerde çatlama veya kırılma olabilir.

23. Uyurken diş gıcırdatmak, diş minenize ciddi hasarlar verebilir. Uyurken ağız koruyucu kullanmanız faydalı olacaktır.

24. Meyve, tatlı atıştırmalıklara bir alternatif gibi görünse de gün içinde çok fazla narenciye tüketmek, çürüklere neden olur.

25. Sigara veya elektronik sigara, ağız sağlığınızı bozarak diş eti dokunuza ciddi zararlar verir.

Bir yanıt yazın