Çürüyen tesiste 7/24 nöbet

Mersin’in en beğenilen merkez ilçeleri ortasındaki Mezitli’de yıllar evvel 37 bin metrekarelik denize sıfır alanda yapılan İçişleri Bakanlığı Mahalli Yönetimler Birliği Eğitim Tesisleri çürümeye terk edildi. Kamunun milyonları akıtılarak yapılıp yıllar evvel faaliyetine son verilen tesiste polis 7/24 saat aslına nazaran nöbet tutuyor.

Mersin’in merkez Mezitli ilçesinde denize sıfır olan bir alanda bulunan ve yıllar evvel kapatılan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri açısına terk edildi.

Kamunun milyonları dökülerek 37 bin metrekarelik alanda yapılan tesis çürümeye terk edilmesine karşın polisin 7/24 temeline dayalı nöbet sistemi sürüyor. Tesisin, halkın faydasına açılması isteniyor.

YILLARCA EĞİTİM KAMPI OLDU

İçişleri Bakanlığı Mahalli Yönetimler Eğitim Birliği Tesisleri, kamu çalışanının hizmet içi eğitimlerinin yapılması hedefiyle yaklaşık 25 yıl evvel yapıldı.

Denize sıfır son derece bedelli bir alanda yapılan tesis, ilgili bakanlık ve öteki kamu çalışanının eğitiminde kullanıldı.

Valiler, Kaymakamlar yahut bakanlık çalışanları tesisi hem eğitim, hem de tatil maksatlı kullandı. Fakat, yaklaşık 10 yıldır kapısına kilit vurulan milyonların akıtıldığı tesis çürümeye terk edildi.

YAPILAN MÜRACAATLAR SONUÇSUZ KALDI

Kamunun milyonları harcanarak yapılan ve çürümeye terk edilen tesisin tekrar yaşama döndürülmesi için yapılan teşebbüslerden de bir sonuç alınamadı.

Tesisin hudutlarında yer aldığı Mezitli Belediyesi başta olmak üzere birçok vatandaş ile sivil toplum kuruluşları ilgili bakanlıklara başvurarak sorunu bildirip tahlil yolu bulunması daveti yapmalarına karşın bu güne kadar bir arpa uzunluğu yol alınamadı.

“HALKIN FAYDASINA KULLANILABİLİR”

Mezitli Belediye Başkanı CHP’li Neşet Tarhan, sorumluluk alanları içinde yer alan İçişleri Bakanlığı Eğitim Mahalli Yönetimler Birliği Tesisinin çürümeye terk edilmesine karşı reaksiyonunu bir kere daha lisana getirdi.

Tesislerin kurtarılması ve yine yaşama döndürülmesi konusunda tahlil yolları da öneren Lider Tarhan, “Tesislerde Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerinin payları bulunmaktadır. Bu nedenle bu paylar kamulaştırılarak bedellerinin ödenmesi yahut borçlarından mahsup edilmesi ile imar planında ‘Kamu Alanı’ olarak görünen parselin tamamının mülkiyeti İçişleri Bakanlığına geçer. Böylelikle çürümeye terk edilen ve halkın parasıyla yapılan bu tesis halkın faydasına kullanılabilir” dedi.

Mezitli Belediye Lideri Neşet Tarhan

“ÜLKE İKTİSADINA KAZANDIRILMALI”

Kentin en hoş noktalarından birinde yer alan çürümeye terk edilen tesisin ülke iktisadına kazandırılmasına yönelik çalışmalarından bu güne kadar bir sonuç alınmamasına reaksiyon gösteren Lider Tarhan, vakit geçirilmeden meseleye el atılması davetinde bulundu.

Tarpan, hiçbir eksiği bulunmayan ve kentin en hoş noktalarından birinde her geçen gün daha fazla tahrip olan tesislerin ülke iktisadına kazandırılması gerektiğine bir sefer daha vurgu yaptı.

Çözüm önerisi konusunda payları bulunan Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerinin Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olduğunun altını çizen Lider Tarhan,

“Gerekirse şahsen ben gidip tesisisin en uygun halde kullanımı ya da kamulaştırılması konusunda aracılık edebilirim. Toplantı salonlarından idari ofislere kadar tam teşekküllü olarak hazır bulunan tesisi çürümekten kurtarabiliriz.

Planda kamu alanı olarak işaretli olan tesisler konusunda yapılan görüşmeler uyarınca Ankara ve Adana Büyükşehir Belediyelerinin payları kamulaştırılır ya da borçlarına karşılık mahsuplaşabilir. Her iki durumda da kelam konusu parselin tamamı İçişleri Bakanlığına geçer ve halkın parasıyla yapılan bu tesisler halkın faydasına kullanılabilir” açıklamasında bulundu.

“BÖYLESİ BİR PAHA GÖZ NAZARAN GÖRE HEBA OLUYOR”

Bu kadar pahalı ve kıymetli bir yerin görmezden gelinmesine mana veremediklerine vurgu yapan Lider Tarhan, şunları söyledi:

“Burası deniz kenarında çok hoş bir alan. Valilik, belediye ve özel yönetimin bir ilgisi kelam konusu olup geçmişte bu türlü kurulmuş. Geçmişte İçişlerine bağlı olaraktan Valiler, Kaymakamlar yahut Bakanlık çalışanları burayı bir manada eğitim kampı olarak değerlendiriyordu. Lakin uzun yıllar evvel kapatıldı.

Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan Bakanlık yaptığı periyotta bunu gündeme getirdik. O zamanki valilerle de çeşitli temaslarımız oldu. Sayın Elvan, Plan Bütçe Kurulu Lideri iken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak bu mevzuyu gündeme getirdi.

Ama bugüne kadar bir gelişme olmadı. Elbette Mezitli Belediyesi olarak buranın alınmasına tek başımıza gücümüzün yetmesi mümkün değil. Ancak ilçemizde olduğu için bu türlü çürümüş bir vaziyette kalmasına gönlümüz el vermiyor.

Yakın vakitte kültür merkezi yaptık mesela bize orayı verselerdi bu kadar masraf yapmaya da gerek kalmayacaktı. Atıl durumda olan o güzelim yer de değerlendirilmiş olacaktı. Vaktinde çeşitli alanlarda kullanılması için de tekliflerde bulunduk. Ancak hiçbir evre kaydedilemedi. Adeta böylesi bir bedel göz nazaran göre heba ediliyor.”

POLİSTEN 7/24 NÖBET

Öte yandan yıllardır çürümeye terk edilen tesiste polis, 7/24 temeline dayalı nöbet tutuyor. Tertipli bir halde tesisin girişinde yer alan kulübede nöbet tutan polisler, içeriye girişe müsaade vermiyorlar. Havaların çok sıcak olduğu bir ortamda polisler klimalı nöbet klübesinde vazife yapıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın